898 Sanoer bereikt, treft men aan de rechterhand (N. van den weg dus) een poera aan. Yan Sanoer uit voeren in verschillende richtingen wegen, waarvoor men de kaart raadplege. De kortste verbinding Sa noer Den Pasar komt bij de Poerie uit; zij is ofschoon West waarts van den naar Kesiman voerenden weg smal—goed bruik baar, niettegenstaande de haar snijdende waterleidingen en riviertjes, waarvan de voornaamste, de T. Kesiman, door een diep ravijn met hellende wanden stroomt over een bodem van zand en grind; in den drogen tijd bevat dit riviertje 1 2J- voet water, in den natten 1 M. Tusschen Klandis en Den Pasar voert de weg over een 100 M. breede sawah, op de kaart niet aangegeven. Noordwaarts om, over Kesiman gaande, kan men tusschen Sanoer en l.g. plaats gebruik maken van een 2—5 M. breeden weg, welke in die desa zich tot 10 a 15 M. verbieedt, Tusschen Kesiman en Den Pasar moet men 2 vrij diepe ravijnen oveitiek- ken. Ook uit Z.-lijke richting kan men langs verschillende wegen Den Pasar bereikende weg door het complex Sanoer-Boeroean- Taman-Sindoe-Dlodpeken D is goed onderhouden en breed. De hoofdstad wordt door de niet overbrugde T. Badoeng in de reeds meer genoemde deelen gescheiden en doorsneden door vrijwel onderhouden, breede wegen zij bevat tal van poeri's en djro's. De T. Badoeng is niet overbrugd, doch door hare flauw hellende ravijnwanden 'en vasten zandboden levert zij voor troepenbewegingen geen hindernis op niettegenstaande hare breedte van 20 M. en waterdiepte van V2 M. De Oost- en West-ran den der desa worden gevormd door waterleidingen. Het aantal in woners wordt geschat op ruim 2000. Onder de poeri's zijn de voornaamste de Poeri Agoeng Pame- tjoetan en de P. A. Den Pasar, de verblijven der resp. vorsten (Zie plaat XXVII). Zoolang de verbindingsweg Den Pasar—Koeta door de kam pongs loopt is hij 515 M. breed' en goed, doch op de sawah N. van Koeta versmalt hij zich tot 3 M. en is dan zeer slecht, niet veel beter dan een karbouwenpad op Java, doorsneden door tal van waterleidingen. 1) Op de kaart alleen Dlod genoemd

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 414