899 De meest gebruikte verbinding Den Pasar-Tabanan is tot bij de oude hoofdplaats Mengwi buiten de desa's minstens 3 M. breed en geschikt voor alle wapens. Zij loopt over Poejangan, Sempidi, Kapal, Mengwitani en B. Anjar. Voorbij Petangan betreedt men Mengwisch gebied, vroeger zeer dicht bevolkt doch na '91 tamelijk verlaten. Sempidi bijv. is half verwoest. Van l.g. desa tot de T. Pënët is de weg steenachtig; over genoemde rivier, die bij een breedte van 3 M. door een 15 M. diep ravijn loopt en weinig water bevat, ligt in den weg een 4 M. lange en 2J M. breede duiker. Overigens is dit weggedeelte niet zoo vlak als men uit de kaart zou opmaken, daar het door tal van waterleidingen doorsneden wordt. Mengwitani is het Z.-lijk uiteinde van een kampongreeks, welke in het N. met de oude, thans halfverwoeste hoofdstad Mengwi begint, die indertijd 2000 a 2500 zielen telde. Goede, met boenoet (een soort waringin) beplante wegen doorkruisen deze plaats, waar in het midden zich nog de groote roemah dewa verheft, omringd door een vijver. De poeri is geheel geslecht. De grens Badoeng-Tabanan wordt gevormd door de T. Oelaman, die ter plaatse waar de weg haar snijdt 4 M. breed en M. diep is; zij stroomt door een 20 M. diep ravijn van 50 M. bovenbreedte, waarin een steil, rotsachtig en slecht pad afdaalt en is niet overbrugdde bodem is hard. Deze rivier overgang is voor veldart. onbruikbaar. Van de andere riviertjes, waarover de weg tusschen Mengwitani en Tabanan voert, is de T. Panah als hindernis de belangrijkste. Zij stroomt door een smal en 20 M. diep ravijn waarover een zwakke bamboe- brug van 8 M. lengte en 2 M. breedte is geslagen. De overige stroomen door ravijnen met flauw hellende wanden, voeren weinig water af en hebben een harden steen- of zand bodem. De hier bedoelde 1 M. breede weg is dan ook alleen geschikt voor Inf., Cav. en. Bergart. Doordien hij zeer geacci denteerd is zie de talrijke rivieren zal het opvoeren van zwaar geschut veel moeilijkheden ondervinden; materialen voor bruggenbouw zijn schaarsch In den natten tijd is deze geheele weg zeer moeilijk begaanbaar, doordien de harde kleibodem dan overgaat in taaie modder. De regelrechte afstand van de Poeri Agoeng Den Pasar tot de

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 415