900 reede Sanoer 5,5 K.M. verhindert geenszins krachtige medewerking van marinegeschut bij een beschieting daarvan, niettegenstaande de ligging van dat vorstenverblijf in de desa, mits een betrouwbare waarneming der schoten mogelijk is, zooals de gebeurtenissen, waarop later in den breede zal wor den teruggekomen, bewezen. De geruchten omtrent verdeeld heid onder de Badoengsche poenggawa's en ongenegenheid der mindere klassen om zich tegen ons te verzetten (de vorst is allesbehalve bemind) bleken waarheid te bevatten tegenstand werd zoo goed als niet geboden, waartoe ook de moreele in druk van de groote, vernielende granaten der marine en van de houwitsers, afgeschoten uit onzichtbare vuurmonden het zijne bijbracht. Indien werkelijk Den Pasar ernstig verdedigd was geworden zouden de beschikbare krachten juist voldoende zijn gebleken om het te vermeesteren in de hoofdplaats waren behalve de naaste verwanten van de vorsten, een 15 a 20 poenggawa's gevestigd, terwijl na de verovering bleek, dat men zich opsom- minge punten tot tegenweer had toegerust. Ook de opmarschweg naar Tabanan bleek in laatstgenoemd gebied zich bijzonder tot verdediging te eigenen, met zijn vele steile ravijnen, terwijl mede het schaars bevolkte heel Tabanan zou slechts 4; 50000 zielen tellen in N.- en N-W-lijke richting dichtbegroeid bergterrein zeer geschikt voor evengenoemd doel zou zijn. Alleen het Z. O. lijke aan Badoeng grenzende gedeelte van Tabanan is dicht bevolkt. De grenzen van dit deel, dat zeer vruchtbare en goed bebouwde sawahs omvat, wordt in ruwe trekken gevormd door de wegen Tabanan-Seseh en Tabanan- Pasoet. De aan eerstgenoemden weg gelegen desa's Demoeng met 350, Kediri met 1000, Pandak met 350 en Kaba Kaba met 1000 inw. geven een denkbeeld van de dichtheid der bevolking. Laatstgenoemde desa ligt op oud- Mengwisch gebied, waarvan vroeger de T. Soeni hier de grens vormde. De grensrivier met Badoeng, de T. Pënët is, ter plaatse waar de weg haar snijdt, besloten tusschen zeer steile, rotsachtige oevers. Het weg- vak Kaba Kaba-Penet is minstens 3 M. breed en in den drogen tijd

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 416