902 en djro's bevat, welke het geheele middenstuk van het lang werpige dorp innemen. De uit het O. komende weg verbreedt zich in de nabijheid der hoofdplaats tot 8 M. Langs den O.-rand der desa stroomt de 2J M. breede en 0.2 M. diepe, niet overbrugde T. Dikis door een ravijn van 15 M, diepte met flauw hellende wanden en ten W. van de plaats de T. Empas, die 15 M. breed is, doch overigens hetzelfde karakter vertoont als e. g. rivier. Voor de 1000 man sterke bevolking van Tabanan, die niet zoo goed van voorladers voorzien bleken als de berichten aangaven, bood haar woonplaats dus wel gelegenheid tot. verdediging aan evenwel loopt het terrein ten N.-O. op, en wordt de plaats op vrij korten afstand gedomineerd. Ook op desa Tabanan loste de marine eenige schoten, welk, op 8K. M. afgegeven, vuur wel niet veel materieele uitwerking had doch dezelfde groote ontsteltenis teweeg bracht als in Den Pasar en blijkbaar den vorst tot het besluit van onderwerping bracht Moet de exped. troepenmacht na haar taak in Badoengen Tabanan zoover volbracht te hebben, dat zij zich met een an der deel van de verstrekte opdracht kan bezig bouden ge heel of grootendeels naar Bangli oprukken, dan doet zich het voor militairen belangrijke vraagstuk voor van verplaatsing dei- operatiebasis. In welke richting de oplossing daarvan ook get gevonden wordt, steeds zal de aan die verplaatsing verbonden werkzaamheden een zekeren stilstand in de krijgsverrichtingen te weeg brengen, die des te korter duurt naar mate over meer transportmiddelen beschikt kan worden. Yoor operatiebasis werd de hoofdplaats Gianjar ingericht, welke plaats met het stranddorp Lebih door een voor alle wapens en zelf voor zwaar geschut geschikten, 5-10 M. breeden, kortelings geheel verbeterden weg is verbonden. De materialen en goederen werden van Pabean Sanoer naar Lebih over zee vervoerd. De troepen gingen natuurlijk overland. Afgaande op de ondervinding van Balische wegen opgedaan, dat deze, zooals zij daar lagen en in den regenachtigen tijd, dien men beleefde, slechts met moeite voor troepen begaan waren en vooral voor den trein groot oponthoud leverden, werd niet langs

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 418