905 - Ten N. van Daamoelih verheft zich de heuvel van dien naam 40 M. boven het omliggende terrein, de geheele hoofdplaats domineerend en in gezichtsverband met Kabetan. De van N. naar Z. ong. 3. K. M. lange en van W. naar O. gem. 600 M. bieede hoofdplaats ligt op -f- 390 M., en wordt ook aan de 0..zijde door een ravijn begrensd, terwijl zij uit het N O be heerscht wordt door den B. Bangli. Overigens omringen rawahs bijna geheel deze betrekkelijk weinig poeris tellende plaats met hare 2000 a 2500 zielen, die ook ongeveer aan de grens ligt van het bevloeide sawahterrein, dat zich alleen in N.W.-lijke rich ting nog wat verder uitstrekt. Aan den JST.-O. hoek tusschen B. Bangli en desa bevindt zich bedekt terrein met sirih- en klappertuinen. Het grootste deel der op 50000 zielen geschatte bevolking bewoont het Zuidelijke gedeelte van het rijk, het sawah gebied, waar het terrein in het algemeen denzelfden aanblik oplevert als de lage heuvelstreek op Java, met zijn kampongs en tui nen, begroeide ravijnwanden en doorsneden vlakten. Ten N. van de lijn Tiga-Kajoebihi is het terrein zeer open, met wildhout en hier en daar bamboe in de ravijnen, karig door- spikkeld met kampongs. Het hier bedoelde N.-lijke, bergachtige deel van Bangli is doorgroefd met diep ingesneden ravijnen, welker steile en hooge wanden belangrijke hindernissen vormen, terwijl ook het over trekken der op den bodem aanwezige waterloopen— welke in den O.-moesson meest droog raken - ook zeer bezwaarlijk is door de enorme rotsblokken en rolsteenen, die de bedding be dekken. De terreingesteldheid laat alleen droge cultures0 toe waarbij de rijst meer naar het N. vervangen wordt door ketela' djagoeng enz. Ook de bamboe en de klapperboom verwijnen uit het landschap om plaats te maken voor de koffie, geplant in goed onderhouden tuinen. Langs de naar het Boelelengsche voerende wegen liggen nog wel eenige belangrijke desa's, doch over het geheel genomen is het N.-lijke, bergachtige deel schaarsch bevolkt. De beste, geheel voor beladen paarden ge schikte weg naar Boeleleng is die over Kajoebihi 800 inw.) en Pangotan 600 inw.) naar Panalokan, een armoedig ge hucht, waar de weg den ouden Batoer-kraterrand bereikt. Dit

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 421