906 geheele weggedeelte Bangli-Pangotan stijgt geleidelijk tot aan den Z.-voet van den kraterrand, waar de klim steiler wordt. De weg volgt nu verder den kraterrand over Kintamani tot Kota Dalem (niet op de kaart) om dan weer geleidelijk te dalen naar Penginjahan, een kleine Chineesche nederzetting op Bang- lisch gebied aan de grens; de afdaling gaat van hier uit wat steiler, doch de geheele weg blijft geschikt voor draagpaarden. Het binnen den ouden kraterrand gelegen Batoermeer en de Batoerkegel, die nog werkt, zijn omringd door lava-velden, waaruit zich halverwege desa Batoer en den vulkaan een heu vel Sampejan Wani verheft, waarop een der heiligste tempels van Bali is gebouwd. Bij Koeboebatoer komt de andere weg van Bangli uit, die, waar hij de ravijnen van de T. Pekrisan, Lengis en Dapdap snijdt niet begaanbaar is voor beladen draagpaarden. De desa's TanggaLan goenoeng 2000 iuw.) en Tiga 1500) zijn de voornaamste plaatsen in dit deel. Behalve in volkrijkheid, dus grootte, bestaat nog een ander groot verschil tusschen de desa's in het berg- en die in het heu velterrein. Vertoonen 1. g. het algemeen Balisch karakter, de bergdesa's bevatten grootendeels bamboe hutten, op met leven de heggen omringde erven, terwijl ook de desa-randen uit levende heggen bestaan. Ter betere afsluiting zijn vaak toeters gegra ven, terwijl men aan den buitenrand ook dikwijls een breede aanplant van sterkbrandende brandnetels (latëng) aantreft. Ook naar het Oosten bestaat een bruikbare verbinding met gouvernementsgebied d. w. z. Karang Asem, voor Inf., Cav. en opgeladen Bergart., althans in den drogen tijd in den West moesson is deze slecht onderhouden weg naar Nongan door zijn hellingen de ravijnen zijn alle diep ingesneden, en dat van de T. Boeloeh is altijd moeilijk over te trekken modderpoelen en waterleidingen zeer lastig te begaan. De grensrivier Djinah stroomt door een 350 M. breed ravijn, welks hellingen niet door beladen paarden beloopen kunnen wordenover de rivier zelve ligt een steenen boogbrug. In Bangli bezitten de poenggawa's minder macht dan in de andere rijkjesslechts een zestal voorname personen hebben in het landsbestuur eenige stem, terwijl voornamelijk Dewa Poetoe

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 422