909 schuuid niet zeei steile en rotsige oevers, waarover een bamboe- bi ug van 7,5 M. lengte en 1,5 M, breedte is geslagen, doch de toegangen tot deze brug zijn gemakkelijk- Hoewel het wegdeel Bandjarangkan-Takmoeng buiten de desa's hier en daar zeer smal is, gemiddeld echter 3 M. haalt, blijft de gebeele weg geschikt voor Inf., Cav. en Bergart. Behalve over Sidan en Peteloean kan men uit Bangli Kloengkoeng ook bereiken over Nongan (zie boven), van welke plaats een verbinding Z.-waarts voert, die tot Pesabon niet meei dan een breed, slecht onderhouden voetpad is. Bezuiden l.g. plaats, die 900 M. lang is en waarin de weg onder 5° daalt, kan men eigenlijk niet anders dan van een spoor spreken, dat eerst een K. M. ver over sawahs voert en dan met hellin gen van 15°-20° tegen de uitloopers van den Bt Djamboel oploopt. Van af den top van dezen heuvel op -)- 400 M., heeft men een prachtig uitzicht over Bangli en Kloengkoeng, welker hoofd plaatsen men kan zien liggen op resp. 6 en 5,-5 K. M. afstand. Naar Kloengkoeng toe daalt de weg met niet onbelangrijke hellingen, die ruiters tot- afstijgen bewegen, blijft buiten de desa's niet veel meer dan een spoor, voert over niet-bevloeide sawahs en door eenige desa's, waarvan Tjoektjoekan-Selat en Akah de belangrijkste zijn, doch trekt niet over rivieren. In den Oostmoesson bruikbaar voor Inf., Cav. en Bergart., is deze vei binding in den natten tijd voor een grooten troep haast onbegaanbaar, daar de vaste bodem dan in taaie modder veran- deit. Water vindt men alleen bij de desa's, waar klappers ovei vloedig zijn, doch bamboe ontbreekt en pinang schaarsch is- Er moet ook een meer regelrechte verbinding Bangli-Kloeng- koeng bestaan, niet op de kaart aangegeven, loopende over belesian, Njanggelan en daarna N. W. -waarts op Bangli aan. Waarschijnlijk zal deze blijkbaar weinig gebruikte verbinding veel moeilijkheden opleveren, daar zij bijv. de T. Boeboeh, Dje- hem en Melangit snijdt, die door diep ingesneden ravijnen stroo men, terwijl voorts het terrein sterk stijgt. Niet onvermeld mag blijven, dat van Lebih (Gianjar) naar Padang (Karang asem) een bruikbare verbinding bestaat deels langs wegen evenwijdig aan het strand, deels gevormd

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 425