910 - door het strand zelf door goede wegen met Kloengkoeng ver honden, zooals van af de poera aan het strand W. van Djoeng- pai en van af deze desa zelve. Deze laatstbedoelde wegen komen in Djlantik samen, terwijl op den weg Djoengpai-Gelgel uit komt de weg van Koesambe naar laatstgenoemde plaats, ook voor Inf. Cav. en Art. begaanbaar. Alleen de overgang over de T. Oenda levert eenige moeilijkheid op in zooverre, dat Cav., Art. en beladen paarden de rivier slechts wadende bij de monding gedurende eb kunnen overtrekken, daar de in den weg gelegde brug onder een helling van 25° van den 10 M. hoogen Oostoever naar den met het neventerrein gelijk lig- genden Westoever voert, dus slechts door voetgangers en dan nog behoedzaam is te gebruiken. Het wegdeel Oenda-Gelgel bestaat in den natten tijd uit modderpoelen. In de aaneengegroeide desa's Gelgel, Todjan en Djlantik vormt de weg één lang défilé, terwijl van af Todjan tot in Kloeng koeng om de 200 M. daarin prigi's voorkomen van 5-12 M- lengte en soms 4 M. hoogte. De van Koesambe Oostwaarts van de Oenda naar Kloeng koeng voerende verbindingen, die bij Satria samenkomen, zijn minder bruikbaar dan die over Djlantik, eendeels omdat zij door tal van breede waterleidingen gesneden en daarbij slecht onderhouden worden zoodat zij in den W -moesson een aan eenschakeling van modderpoelen vormen, anderdeels omdat de overgang over de Oenda bij Satria met zijn hellingen van 10°- 20° moeilijk is, temeer daar de 35—40 M. breede rivier, waarin 9 d. M. water staat in den drogen tijd, over een met groote rotsblokken en rolsteenen tezaaid bed stroomt zoodat paarden en voertuigen alleen met groote moeite overgebracht kunnen worden. In den natten tijd is het verkeer hier vaak dagen achtereen gestremd. Hoe de altijd onrustige onderhoorigheden zich zullen houden valt niet te zeggen. Abeansemal en Sibang tellen samen 16000 inw., het vlak bij gelegen district Pajangan 7000 inw., dus ten opzichte van Gianjar geen onbelangrijk aantal. Tampaksiring, dat zich evenals Bangli door vernielen van Gianjarsche water-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 426