918 - len dus eerst den loop te onderzoeken om de plaats der nauwe gedeelten te bepalen. Dit geschiedt voor de typen A. en D met behulp van de ka li bermaten de vormen B en C laten dit in den regel ook toe- omdat het nauwe gedeelte onder a steeds wijder is als dat on, der b en het geheele voorste gedeelte van den loop. In het laatste geval kan men echter de middellijn van de verwijding tusschen a en b niet opmeten. Doen zich kleinere verwijdingen, voor, zoo zijn deze te constateeren door een looden kogeltje in den loop te brengen, dat ongeveer de afmetingen van het in wendige van den loop heeft. Door de meer of mindere kracht, die noodig is om dit kogeltje door den loop te persen, worden de plaatsen der verwijdingen aangegeven. Om nauwe gedeelten te verwijderen poleert men den loop. Dit poleeren heeft op volgende wijze plaats De poleerkolf No. 1, een stalen stang van Hh 1 d. M. lengte, waar van 3 c. M. cylindrisch en het overige deel ruw gekarteld is, wordt ingebracht zóó, dat het ruwe uiteinde zich 1 c.M. achter de monding bevindt; iets boven het cylindervormige gedeelte is de kolf omwoeld met werk, voor geleiding in den loop. Vervolgens giet men gesmolten lood om den poleerkolf in den loop, dat, na afgekoeld te zijn, zuiver het verloop van den ziel aanneemt. Men brengt nu de poleerkolf met behulp van den daartoe gebruikelijken stalen stang zóóver naar voren, dat het onregelmatige vooreinde van het lood kan worden afgekapt. Dit geschiedt over een lengte van 1 c.M., aangezien de voorkomende poetsgleuven zich nimmer verder uitstrekken. Na inbrengen van olie met amarilslijppoeder wordt nu de poleerkolf op het nauwe gedeelte met de opgeschroefde stalen stang heen en weer bewogen, waarbij dus het beloop der trek ken door den looden cijlinder gevolgd wordt, en dit nauwe ge deelte aldus weggeslepen. Dit wegslijpen geschiedt zeer regelmatig over velden en trek ken te gelijk en moet liefst aan de hand van de kalibermaten gebeuren om steeds controle te hebben over de toeneming van het kaliber ter plaatse. Hoewel dus op deze wijze het kaliber grooter wordt op de

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 434