921 en zijn loodrechten stand behoudt, zal het projectiel met lichte schommeling zijwaarts verplaatst worden, doch daarna zijn stand en zijn baan behouden dit is voor alle projectielen uit dien loop geschoten 't zelfde en 't resultaat is dus, dat op de schijf het trefpunt verplaatst wordt. Ter verduidelijking de volgende proef. Een goede loop zonder poetsgleuf, normaal schietende, gaf na het aanbrengen van een poetsgleuf aan de onderzijde, een tref ferbundel, die lager gelegen was, dan de trefferbundel geschoten voordat de gleuf aanwezig was. De gleuf was zoo getrouw mogelijk nagebootst en zeer sterk de helft van het metaal aan de monding was weggenomen en de gleuf strekte zich tot 5 m.M. naar binnen uit (max lengte van de gleuf aangetroffen bij geweerloopen afkomstig van den troep). Moge uit het bovenstaande volgen, dat de poetsgleuf in hoofd zaak van invloed is op de ligging van het trefpunt, iets anders is het, wanneer de geheele loop aan de voorzijde trechtervormig is uitgepoetst, waarover in het voorafgegane reeds gesproken werd. Een zoodanige uitpoetsing komt echter in Indië bij de geweer loopen niet voor, en kan alleen ontstaan wanneer bij gebruik van het pompkoord scherpe poetsmiddelen worden aangewend. De op de schijf voorkomende duikers (ovaalvormige kogelgaten met veelal een zwarten rand aan één zijde, waardoor ze gemakke lijk te herkennen zijn,) worden wel aan de poetsgleuven geweten. Deze duikers komen echter bij alle loopen, ook nieuwe, voor in afwisselende hoeveelheid. Dergelijke kogelgaten moeten zelfs voorkomen; het projectiel ligt immers niet steeds met de lengteas in de baan. Op de zeer korte afstanden (bijv. 1 M.) teekenen ze zich t sterkst af, zelfs nieuwe loopen geven dan gaten, waarvan de grootste middellijn 1£ X het kaliber be draagt. Hiervan moet de oorzaak gezocht worden in het feit, dat het projectiel bij het verlaten van de monding een onre gelmatige werking der buskruitgassen ondervindt; zooals boven reeds gezegd is, kan bij het voorkomen van een poetsgleuf, die invloed grooter zijn en zullen zich de kogelgaten alsdan in het algemeen niet zoo rond afteekenen als dit zonder poetsgleuf het geval kan zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 437