922 Dat zich steeds duikers zullen voordoen, komt o. a. voort uit de te groote Y0 in vergelijking met de rotatiesnelheid. Eerst boven de 100 M. komen de snelheid van het projectiel en de rotatiesnelheid in overeenstemming (zoodat de duikers beneden 100 M. 't meest op de schijf te zien zijn) en op de grootere afstanden bezit het projectiel weer een te kleine snelheid in vergelijking met de rotatiesnelheid, zoodat dan het projectiel weer minder vast in de baan ligt. De poetsgleuf, die oorzaak is, dat gassen ter zijde van het projectiel komen bij het verlaten van de monding, zal eveneens oorzaak zijn van grootere schommeling van het projectiel in de baan, die dan op de korte afstanden meer merkbaar zullen zijn op afstanden boven de 100 M. zullen ze zich voor een groot deel herstellen. Uit het feit alleen, dat zich bij een bepaalden loop met een poetsgleuf slechts enkele duikers vertoonen, zou men mogen afleiden, dat die duikers niet uitsluitend door de gleuf veroor zaakt worden. Immers de werking van die gleuf is op elk projectiel een constante; doet zich bij één projectiel iets abnor maals voor, zoo moet dit tengevolge van die gleuf bij alle pro jectielen 't zelfde zijn. Om den invloed van de poetsgleuf in elk geval te ontgaan, kan een uitfreezing toegepast worden, die zich over de lengte van de poetsgleuf uitstrekt en dus enkele m.M. zal bedragen. De invloed op het schieten zal bij zoo'n uitfreezing zeer gering zijn, terwijl de onregelmatige uitvaart van het projectiel verbeterd wordt. Waar dwarsslagen voorkomen of duikers, die den indruk ge ven dwarstreffers te zullen worden, moet een andere oorzaak gezocht worden. Die dwarsslagen en duikers vindt men in den regel buiten den trefferbundel, en beiden zijn oorzaak dat de trefkans van het wapen slecht is. Hoewel niet met zekerheid kunnende zeggen, meen ik toch dat deze duikers en dwarstreffers een oorzaak vinden in te ge ringe rotatiesnelheid, dit althans als hoofdoorzaak te moeten beschouwen en zeker niet het gevolg zijn van poetsgleuven, omdat ze zich ook voordoen, bij oude loopen zonder die gleuven. Immers ze vertoonen zich alleen bij reeds ver uitgesleten loopen; doen zich op de schijf zulke treffers voor, dan zal men bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 438