925 Bij beschouwing van het kaliber blijkt, dat de loopen No. 2, 8, 10, 13, 14 en 15 afgekeurd voor trefkans, boven de afkeurings- grenzen zijn (zie onder kal. 6.61 in den staat de dik gedrukte getallen achter genoemde loopen, welke getallen grooter zijn dan 200), doch onder deze loopen is er slechts één nd. No. 13, die tevens een sterken poetsgleuf heeft. Het onvoldoende trefkans schieten bij deze laatste loopen moet dus geweten worden aan de in de ziel voorkomende nauwe ge deelten. Wanneer die nauwe gedeelten worden weggenomen door po leeren, moeten ze, volgens de gevolgde redeneering, nog vol doende trefkans opleveren. De loop No. 2 werd onder het vizier zooveel gepoleerd, dat kal. 6.61 daar doorging. Thans bleek echter, dat dit kaliber tot 97 m.M. achter de monding kon worden ingebracht. Het kaliber was dus zoodanig, dat de loop niet meer voor verbetering vat baar was. Met de loopen No. 8, 10, 13 en 14 is eerst trefkans geschoten; 3 van de loopen bleken voldoende te schieten (de loopen waren aanvankelijk bij den troep afgekeurd), de loop No. 13 echter onvoldoende, zelfs kwamen daarbij 2 dwarstreffers op de schijf voor. Om te trachten de loopen te verbeteren zijn ze gepoleerd, No. 8 en 14 aan de monding, de loopen No. 10 en 13 aan de mon ding en onder het vizier (een nauw gedeelte onder het vizier was met een looden kogeltje geconstateerd). Alle loopen waren bij het trefkansschieten ua poleeren vooi- uitgegaan, de loop No. 13 zelfs sterk, ondanks dat deze een poetsgleuf had. De 10 schoten vielen bij dezen loop na poleering in een recht hoek van 50 X 4° m.M.dwarstreffers waren niet meer aan wezig, ook niet bij een doorgezet schieten. De grens van afkeu ring was bij dezen loop dan ook nog niet bereikt, zoodat wel te verwachten was, dat goede resultaten zouden worden verkregen. Loop No. 15 leverde eigenaardige resultaten op. Hoewel de grens van afkeuring nog lang niet bereikt was, gaf de loop zoo wel voor als na poleeren dwarstreffers. De oorzaak hiervan op zoekende, bleek dat in het voorste nauwe gedeelte aan den loop een korte verwijding bestond, en dus hieraan het slechte schie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 441