926 ten waarschijnlijk geweten moest worden opgemerkt zij nog, dat deze loop geen poetsgleuf had. Om te probeeren of het uitfreezen wellicht goede resultaten kon hebben, zijn de in den staat aangegeven loopen, die niet gepoleerd werden, en ook loop No. 13, uitgefreesd- Dit uitfreezen geschiedde over een lengte van 5 c. M. en een diepte van 0.05 m. M. De uitkomsten waren niet bevredigend. Vooreerst de loop No. 13; de hierop toegepaste unfreezing deed de invloed van de poetsgleuf te nietde trefkans was echter na uitfreezen weer sterk achteruitgegaan, de 10 schoten vielen namelijk nu in een rechthoek van 400 X ^0 m.M., waarbij zich 2 dwarstreffers vertoonden. Hetzelfde werd waargenomen met de overige. De loopen No. 4, 6, 7 en 12 gaven voor het uitfreezen vol doende trefkans, de overige onvoldoende. Na het uitfreezen gaven alle loopen onvoldoende trefkans en zonder uitzondering dwarstreffers in den schijf. Voor deze wijze van uitsluiting zal dus steeds poleeren moe ten worden toegepast. Uit al het bovenstaande en de met de proeven verkregen uitkomsten kunnen we dus de gevolgtrekkingen maken. Ie. De geweerloopen in Indië zijn zeer weinig uitgepoetst doch hoofdzakelijk uitgeschoten, d. w. z. ten gevolge van het schieten is oxydatie ontstaan en daardoor wegvreten van metaal, en hebben ten gevolge daarvan een slechte trefkans. Dit uitgeschoten zijn moet wel eerder bereikt worden als bij de vroegere Beaumontgeweren, omdat de inwerking der bus- kruitgassen op den loop veel heviger is en omdat een projectiel gebruikt wordt, dat niet zoo gemakkelijk kan opgestuikt worden als looden projectielen. 2e. De poetsgleuven doen aan de trefkans van den loop weinig of geen kwaad, en de invloed kon ontgaan worden door een zeer korte uitfreezing toe te passen. 3e. Enkele loopen, die volgens kalibermetingen nog nauw genoeg zijn, doch onvoldoende trefkans opleveren, kunnen in de meeste gevallen door poleeren weer in orde gemaakt worden, ongeacht een poetsgleuf.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 442