1 927 Om het oxydeeren zooveel mogelijk te voorkomen, zal het ingieten van kokend water na het schieten, dienende, om de oxydeerende stoffen op te lossen, van zeer veel gewicht zijn. Na de behandeling met water, wordt de loop inwendig droog gemaakt en ingevet. Met een pompstok of pompkoord kan men de inwerkende stoffen niet verwijderen, wel met een oplos singsmiddel. Door den man dit goed in te prenten, zullen de geweerloopen langer in dienst gesteld kunnen blijven. Ook om hulsklemming te voorkomen, is deze bewerking aan te bevelen. Hulsklemming toch ontstaat hoofdzakelijk door oxy deeren van het metaal in het voorste wijde gedeelte van de kamer; dit gedeelte verkrijgt daardoor een grooteren middellijn dan de meer naar achter gelegen kamergedeelten, bij het schieten zet de huls zich tot op die grooteren middellijn en boven haar grens van veerkracht uit, zoodat ze moeilijk uit de kamer te verwijderen is. Ook hier is een in de kamer ontstane poets gleuf van geen invloed op de hulsklemming. Wanneer in neven staande figuur een oxy- deering en dus wegvre ting van metaal ontstaat als aangegeven bij a, (zooals uit tal van door gesneden kamers is ge- Hier ligt waarschijnlijk het pompkoord de loop de kamer komt, en bieden), zoo Fig. moét III. de huls klemmen, de oorzaak in 't feit, dat de man met reinigende, juist niet in dien hoek van dus steeds stoffen achterblijven na het schieten, die oxydatie bevorderen. Is door het pompkoord een uitslijting ontstaan als in de figuur met een stippel lijn is aangegeven, zoo blijft de vorm van de kamer op die beide plaatsen conisch. De huls wordt wel boven haar grens van veerkracht uitgezet, doch door het omleggen van den knop van den grendel losgemaakt en bij het achteruitbrengen Fig. IY.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 443