VARIA. Orgelgeschut en Mitrailleuses. (Een „Verkenning" in Zeughaus en Musée de l'Armée). Nu in den laatsten tijd het vraagstuk der machinegeweren zoo op den voorgrond getreden en men eindelijk tot eene bevredigende oplossing gekomen is, is het wel der moeite waard te vermelden, dat het zoeken naar die oplossing reeds dagteekent uit de 15e eeuw In het Zeughaus te Berlijn heeft men eene verzameling orgelkanonnen en mitrailleuses van af dat tijdperk tot 1896, welke verzameling een vrij goed overzicht geeft van den overgang van het orgelgeschut tot de mitrailleuses en van die tot de thans gebezigde automatische machine geweren. In het Musée de VArmée in het Iiótel des Invalides te Parijs vindt men in de onderafdeeling Musée dé Artillerie op het gebied van orgel geschut en mitrailleuses eenige exemplaren, welke als het ware de col lectie van het Zeughaus te Berlijn aanvullen. Ter onderscheiding zullen de modellen voorkomende in het Zeughaus door (Z), die in het Musee d'Artillerie door (M d'A) aangegeven worden, terwijl, waar het jaartal niet op het stuk vermeld stond, dit of het tijdperk, waarin het stuk toegepast werd, bij benadering zal worden opgegeven. Men kan de in de musea aanwezige orgelkanonnen en mitrailleuses in groepen verdeelen 1. die der 15e en 16e eeuw tot 1604, toen een periode van stilstand schijnt te zijn ingetreden; 2. die van het laatst der 17e eeuw tot het midden der 19e, en 3. die der 19e eeuw. Onder groep 1 vallen: a. Orgelkanon met 5 smeedijzeren loopen, kal. 2,7 tot 3 c.M. dateerende uit de 15e of 16e eeuw. (Z) 5. Orgelkanon met 5 smeedijzeren loopen, kal. 17 tot 18 m.M. 1600. (Z) c. Orgelkanon met 5 smeedijzeren loopen, kal. 2,5 c.M. Omstreeks 1600. (Z) De ioopen van de orgelkanonnen, vermeld sub a, b en c liggen even-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 445