930 "wydig aan elkander op blokken. Aan deze blokken kan op een onderstel de verlangde elevatie gegeven worden. De ontsteking der ladingen heeft plaats door een met kruit gevulde ijzeren goot, welke de zundgaten onderling verbindt. d Het orgelkanon „Der Drache", een kanon met 20 smeedijzeren loopen, kal. 2,5 c.M., op raderaffuit. Omstreeks 1600. (Z) Het kanon ontleent zijn naam aan een ijzeren draak, die er bovenop staat. De loopen zijn in rijen van 2, 3, 4, 5, en 6 stuks boven elkander gelaatst. Aan iedere rij kan een afzonderlijke zijdelingsche richting ten opzichte van de andere rijen gegeven worden. Hierdoor wordt de sprei ding vergroot. Aan alle loopen tegelijk wordt op de affuit middels een tandrad en een getanden boog een zekere elevatie gegeven. De loopen worden een voor een afgevuurd, door het kruit op de pan te ontsteken. e. Orgelkanon met 64 loopen op raderaffuit met lemoen, kal. 18 m.M., 1604. (Z) Door een tandrad en een gebogen getande stang wordt aan het stuk de verlangde elevatie gegeven. De loopen zijn geplaatst in 8 rijen van 8 boven elkaar. Aan de rijen kan ten opzichte van elkander geen af zonderlijke richting gegeven worden. Yan iedere rij zijn de zundgaten door een kruitloop verbonden. Het afvuren geschiedt met 8 loopen tegelijk. Onder groep 2 vallen a. Bokbus met 2 smeedijzeren loopen, kal. 2,5 c.M. 1696. (Z) Beide loopen worden aan de kulas geladen en met een blok ge sloten. Achterladers! b. Als a. Achterlader met batterijslot. 1739. (Z) c. Mitrailleuse of hagelkanon met 7 loopen op affuit, kal. 2 c.M. Saksen-Gotha 1757. (Z) d. Orgelkanon met 4 loopen, kal. 2 c.M. 1750 1800. (Z) e. Bokbus met 9 loopen, kal. 3 c.M., op affuit, genaamd Wager. Ie Stützen" 1766 1780. (Z) Het kanon heeft getrokken zeskantige loopen. De kamers staan met elkander in verbinding. Alle loopen worden tegelijk door een vuursteen- slot ontstoken. Orgelkanon met 9 getrokken loopen, kal. 3 c.M. Denemarken, 18e eeuw. (M d'A) De loopen zijn in 3 rijen boven elkander geplaatst. Ze werden langs de monding geladen met drie ladingen boven elkander. De voorste lading werd aan de monding door een lont ontstoken, de volgende ladingen ont branden achtereenvolgens.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 446