933 kal 11 tot 38 m.M.) en van Gardner (2 tot 5 loopen, kal. 10,2 tot 11,4) ingevoerd. De automatisch werkende machinegeweren vervangen nu deze verouder de stelsels, welke reeds uit de veldlegers verdwenen waren en alleen nog in den zee- en vestingoorlog toepassing vonden. Langzamerhand zullen de mitrailleuses, evenals daarvóór het orgelgeschut geheel uit de bewape ning der staten verdwijnen. Juist met het oog hierop, als een beeld van evolutie ook op dat gebied, vonden wij het iuteressant om door voorbeelden na te gaan, hoe men door het orgelgeschut tot mitrailleuses en door deze weer tot de machinegeweren gekomen is. A. J. G. Drijvende rijwielen. Door luitenant Reeps van het 3e Posensch Infanterie-Regiment No 58 is eene inrichting uitgevonden, die in staat stelt een rijwiel in liggende houding op het water te doen drijven. Deze inrichting, die wij ontleenen aan het Mil. Wochenbl. komt hierop neer, dat een waterdichte doos, welks inhoud in verhouding tot haar gewicht groot is, zoodat zij een zeer groot drijfvermogen bezit, op de bekende wijze der rij wiel tasschen in de ruimte van het raam wordt aangebracht. Proeven hebben aangetoond, dat het zeer goed mogelijk is om in het raam een langwerpige doos aan te brengen, groot genoeg om het rijwiel aan de oppervlakte van het water te houden en zonder zoo breed te zjjn, dat de rijder er bij het gebruik van zijn wiel hinder van zou ondervinden. De doos wordt samengesteld uit 0.4 m.M. dik blik of aluminiumplaat. Zij kan afneembaar zijn of vast met het rijwiel verbonden. De doos dient van een lucht- en waterdicht deksel voorzien te zijn, waardoor de man tevens gelegenheid verkrijgt om voorwerpen, die droog gehouden moeten worden, zooals munitie, springmiddelen, kleedingstukken enz, op te bergen. Het rijwiel komt ten gevolge van den vorm der doos in vlakken toe stand op het water te drijven en de rijder bestuurt dan zijn wiel middels een touw. Proeven hebben aangetoond, dat het drijvende wiel, zelfs bij sterk stroomend en heftig bewogen water, rustig blijft liggen. Daar voorts het gewicht van de doos zeer gering is, mag de meerdere belasting van den berijder gevoeglijk buiten beschouwing gelaten worden. De hiernevens gaande plaat zal het gebruik en de inrichting ver duidelijken. Deze geeft een rijwiel te zien, dat voorzien is van deze inrichting. Bij het gegeven voorbeeld is de doos a middels lederen riempjes aan I. M. T, 1906 63

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 449