534 Deze beweringen zijn niet zoo onrustbarend voor G.K. vrien den, als ze op het eerste gezicht lijken. Zij maakten echter te meer indruk, omdat de berichten omtrent het eerste gedeelte van den oorlog de uitwerking der G.K. zeer groot noemden geheele compagniën, batterijen, ja regimenten zouden door G.K. vuur vernietigd zijn 2). Men zal ook hierbij met eene zekere mate van overdrijving rekening moeten houden, maar in elk geval voldeed de G.K. in den beginne beter dan later. Dit zal hoofdzakelijk wel moeten worden toegeschreven aan de veranderde vechtwijze. De G.K. kan op minder groote afstanden gebruikt worden dan de G., buitendien neemt de uitwerking van G.K. vuur met de toename van den afstand snel af. En eindelijk zal de dekkingswoede, waarvoor de doelen zooveel moeilijker te vatten zijn, ook wel ten deele oorzaak van het misnoegen over de G.K. zijn. Daarom juist klinkt de volgende medewerking des te onrustbarender. „But experience in Manchuria, as in South-Africa, has shown, that „the effect of shrapnel is overestimated, and that common shell with „an explosive as powerful as that invented bij the Japanese is ofteD „more destructive, even under conditions, that would suggest schrap sel to an European gunner". (Oorlogscorrespondent Standard 1). „Auch gegen die feindliche Infanterie hat das Schrapnell nicht „entfernt den Erwartungen entsproehen. Als besondere Merkwür- „digkeit wird im japanischen Heere ein einziger Fall berichtet, wo ein „russisches Schrapnell 6 Tote und 7 Verwundete aus einer Kolonne „gerissen hat. Gegenüber eingenisteter Infanterie ist selbst dann, „wenn sie im Feuergefecht lag und sich deshalb zeigen musste, meist „nur sehr langsam ein fühlbarer Erfolg eingetreten. Es lassen sich „aber sogar Falie feststellen, wo Infanterie in dickem Haufen, der „sich 40—50 Schrift in die Tiefe zog, eine langere Strecke zuriick- „gegangen, einmal sogar einen Hang hinter dem Schützengraben hin- „aufgeklettert ist, ohne dass, trotz heftigstem Feuers bei anscheinend „bester Sprengpunktlage das Eintreten von erheblichen Verlusten „beobachtet werden konnte." (Löffler). 1) Medegedeeld in: v. Reiclienau. Die MunitionsausriUtnng des modernen Feldartillerie. Berlin 1905. 2) Opsomming van enkele gevallen in: Richter. Schrapncllwirkung im russisch-japa nischen Kriege. Mil. "W. bl. 1905 Xo. 109 en 110.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 44