Vermoedelijk was in het laatstgenoemde geval de S. H. wel goed, maar het I. veel te groot, iets, wat van uit de batterij niet beoordeeld kan worden. Over 't algemeen moet m. i. de verklaring van deze klachtenreeks niet in de onvoldoende wer king der G!K., maar in bet verkeerde inschieten gezocht worden. Wat het zusterprojectiel, de G-.betreft, daarover is men al niet veel beter te spreken. Hoewel oorlogscorrespondenten als Gottberg en Kirton de vernielende uitwerking van Shimose-G-. op materieel geconstateerd hebben na den slag aan de Jaloe, is daarmede nog niet veel gezegd ten voordeele van de G. als pro jectiel in den veldoorlog. Hieromtrent oordeelen anderen beslist ongunstig. Dit requisitoir geldt echter niet den brisant--G-., die gecon strueerd is met het doel tegen troepen gebruikt te worden, want deze G. soort was in Mandchurije niet vertegenwoordigd. De Shimose-G. van het Japansche veldgeschut zijn mijn- G. en het is dus niet te verwonderen, dat zij tegen levende doelen niet erg voldeden, terwijl de Russische kanonnen M. 92/95 eene met zwart buskruit gevulde ring-G. en die M./1900 in 't geheel geene G. bezitten. De vraag is nu: hoe moeten wij ons voordeel doen met de in Mandchurije opgedane ondervinding, omtrent de verschillende projectielen, zooals zij blijkt uit vage, elkaar deels weerspre kende berichten? Daartoe moeten die mededeelingen nader be sproken worden. Voorop zij gesteld, dat bij goede ligging van het springpunt de uitwerking van G.K. uit veldgeschut verschoten op onge dekte doelen ontegenzeggelijk zeer groot is. Theoretische bere keningen en de praktijk van het proefveld bevestigen dit af doende. De moeilijkheid ligt in twee omstandigheden: in de eerste plaats is het noodig het springpunt op de juiste plaats te 535 „Auch die Wirkung der Brisantgranate wird als gering bezeichnet; „sie ist namentlich im Aufschlag örtlieh zu eng begrenzt." (Löffler.) ,ïiur das Schrapnell-Br. Feuer bringt nennenswerte Wirkungher- „yor. Die berühmten Schimosen habe ich genug beobaehten können, ,nm auch den geringen Respekt, den ich ursprünglich für sie hatte, „ganzlich zu verlieren." (C. v. B. K.). I. M. T. 1906. 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 45