949 De aangeboden onderwerping werd aangenomen zonder dat echter de afsluiting der gemeenschap werd opgeheven. Een bezoek in de Selapan Halai Kain door den controleur van Indrapoera werd in uitzicht gesteld en zou door de Korintjische hoofden worden voorbereid door het verbeteren van het pad als anderszins. Niettemin werd het detachement, waarmede het pad van Ta- pan naar de Selapan Halai Kain werd verkend, den 31sten Ja nuari 1903 op Korintjisch gebied beschoten. Yan de zijde der hoofden van Zuid Korintji (Tiga Halai Kain) werden sedert den moord te Lempoer geen stappen tot toena dering gedaan. Integendeel verdedigde eene kleine bende Korintjiërs wier terugtocht door een bandjirende rivier werd belet zich dapper tegen het voortrukken van een verkenningsdetachement, dat op 6 Maart 1903, het pad Soengei Ipoe-Lempoer volgende, Renah Mendjoeto bereikte. Bij die gelegenheid vielen 5 dooden in onze handen en moet de rest der bende grootendeels verdronken zijn. Aan onze zijde vielen 3 gewonden. De hoofden van Serampas en Soengei Tenang gaven al zeer spoedig na den moord te Lempoer blijken van hunne goede ge zindheid door onvoorwaardelijk hunne onderweping aan te bie den, eerst schriftelijk, daarna mondeling, waartoe de voornaam- sten hunner zich te Moeka Moeka bij het bestuur aanmeldden en aldaar eenige maanden verbleven. Bovendien bleek de vredelievende geest in beide landschappen uit een bezoek aan Tandjong Keseri door een detachement uit Moeka Moeka (17 Maart 1903) en uit den tocht van uit de Batin Pengambang (Djambi) eener patrouille van 1 officier en 35 bajonetten, welke afdeeling in Maart en April 1903 geheel Soengei Tenang en Serampas doortrok. Den 28sten April kwamen vier mendapo-hoofdon van de Sela pan Halai Kain hunne onderwerping aanbieden bij den contro leur te Indrapoera. Daar niet alle hoofden aanwezig waren, werd aan hen opgedragen naar Korintji terug te keeren enden weg Si-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 465