950 koengkoeng Tapan en de tusschen hunne kampongs voerende paden te verbeteren. Tevens werd hun aangezegd om, zoodra onze troepen Pintoe Rimboe hadden bereikt, hun opwachting bij den Expeditie-Commandant te maken. Met achterlating van 2 depati's van elk der vertegenwoordigde mendapo's, die met de (.roepen wilden oprukken, keerden zij, na hunne belofte van on derwerping met een eed bezegeld te hebben, naar hun land terug. Hoofdtuk Y. De gebeurtenissen, die de expeditie onmid dellijk voorafgingen 1). In afwachting van het zenden eener expeditie naar Korintji werd einde September 1902 door het Legerbestuur bepaald, dat het verkeer tusschen het Gouvernementsgebied en Korintji zou afgesloten worden door te Moeara Laboeh (ten Noorden van Ko rintji gelegen) en Indrapoera één peloton en te Moeka Moeka één compagnie infanterie te legeren, terwijl den Militairen Comman dant van Sumatra's Westkust opgedragen werd zonder noodeloos opzien te baren, al de voor de afsluiting noodig geachte maat regelen te nemen. Teneinde de noodige inlichtingen in te winnen en verkenningen te doen voor de voorbereiding van eventueel tegen het landschap Korintji te nemen militaire maatregelen, werd door het Leger bestuur de Majoor van den Generalen Staf Kronouer, aan wien toegevoegd werden de Kapitein Intendant Molenaar en een op nemer, naar Moeka Moeka en Indrapoera gezonden. Den 30sten October werd bij Gouvernements Besluit bepaald, dat, zoo spoedig als de omstandigheden dit zouden toelaten, eene militaire macht naar Korintji zou oprukken met het doel de schuldigen aan den in Augustus 1902 te Lempoer gepleegden moord op de zendelingen van den Resident van Benkoelen te arresteeren of onschadelijk te maken, de bangoen en schadeloos stelling voor den moord van de bevolking van Lempoer te eischen en de landschappen Korintji, Serampas en Soengei Tenang af te patrouilleeren, eventueel verzet te breken en aan het Nederland- sche gezag vijandige elementen te verwijderen of onschadelijk 1) Zie voor bijzonderheden de Artillerie, Genie, Intendance en den Geneeskundigen Dienst betreffende, de extra-bijlage No. 17 van dit tijdschrift, jaargang 1906.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 466