536 kunnen brengen, ten tweede moet dit zoo snel kunnen geschie den, dat het doel niet intusscheu verdwenen is. Ten einde de projectielen op de gewilde plaats tot springen te brengen, mag bij het inschieten geene fout gemaakt zijn en moeten de buizen regelmatig branden. Ik heb een drietal jaren geleden G. en G.K. tegen elkaar afgewogen en toen o.a. gewezen op de onbetrouwbaarheid der tijdbuizen, die soms zoo groot kan zijn, dat het gebruik van G.K. onraadzaam wordt. Mijne apprecia tie heeft destijds nogal tegenspraak uitgelokt; desniettemin meen ik, dat de buis voor een deel de schuld heeft aan het feit, dat de G.K. noch in Zuid Afrika, noch in Mandchurije voldaan heeft. Generaal Richter veronderstelt eveneens, dat de buizen de hoofdschuldigen zijn. Nu mag men voor de produkten van de Pactilof-fabriek den neus ophalen en die van onze P. W. daar ver boven stellen, maar tegenover de Japansche buizen zal dit moeilijk gaan. In elk geval lijkt het mij niet verstandig veel vertrouwen te stellen in de regelmatigheid van huizen, die eenige jaren in ons klimaat bewaard zijn. Eene belangrijke stap voor waarts zou gedaan zijn, indien het bericht waarheid spreekt, dat het Engeland gelukt is voor zijn nieuw veldgeschut eene bruik bare mechanische tijdbuis te construeeren. In elk speciaal geval is er eene zone aan te geven, waar binnen de werkzame springpunten liggen. Deze zöne is des te grooter, naarmate de baan meer bestreken is; in eene groote zöne wordt een correctief gevonden voor de groote spreiding der springpun ten bij slechte buizen. Ik geloof, dat men wel zal doen met deze omstandigheid rekening te houden en geef daarom in overwe ging als regel de G. K. slechts op die afstanden te bezigen, waarop de baan zeer bestreken is, dus zoolang de invalshoek van het volle projectiel den hal ven tophoek der G. K. niet overtreft. In elk geval zal men beter doen met 'te trachten de betrouw baarheid van G. K. vuur op middelbare afstanden te vermeer deren, dan zich toe te leggen op het vergrooten van den afstand, waarop de tijdbuis getempeerd kau worden. Het streven moet dus zijn het ballistisch vermogen van het veldgeschut op te „Die Japaner schiessen in der Regel ruit viel zu grossen Spreng- „höhen, auch kommen viele negative Intervalle vor." (v. Hoen.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 46