959 Den 3en Juni werden gedurende den geheelen dag patrouilles uitgezonden; de vijand trad echter slechts tegen een dezer zoo danig op, dat versterking gezonden moest worden, waarna hij tot aan de vlakte werd teruggedreven. Den volgenden dag kregen de patrouilles geen aanraking met den vijand; tegen den avond kwam een gedeelte van het 1ste échelon aan en den daarop volgenden dag de rest. Respectievelijk kwamen daarna de échelons aan, zoodat den Ssten Juni 's avonds de geheele expeditionnaire troepenmacht te Koto Limau Saring aanwezig was. Gedurende die laatste dagen was er steeds gepatrouilleerd en waren hinderlagen gelegd. Behalve enkele gevangenen, die ge maakt werden, werd echter verder geen aanraking met den vijand verkregen. Door de dagelijksche vermeerdering van troepen kwa men allengs verscheidene hoofden hunne onderwerping aanbieden zoo kwamen den 9den Juni die van de mendapo Depati Toedjoeh hunne opwachting maken bij den Expeditiecommandant. Na voor straf voor het gebeurde op den lsten Juni en de volgende dagen tot 's avonds gewacht te hebben, werd hun kennisgege ven, dat de Expeditiecommandant hen ditmaal niet wenschte te ontvangen, doch hen in hunne woonplaats met zijne troepen spoedig zou komen opzoeken. Wilden zij zich werkelijk onder werpen, dan hadden zij zich tegenover onze troepen te gedragen, zooals uit nader te geven hevelen zou blijken. Bepaald werd, met het oog op het zeer gunstige klimaat te Koto Limau Saring, dat aldaar een veldhospitaal opgericht zou worden. Hoofdstuk VI. De actie in Selapan Halai Kain. Alvorens tot een ageeren in Selapan Halai Kain over te kunnen gaan, diende de plaats der operatiebasis in dat landschap bepaald te worden. De mendapo Rawang, de rijkste, welvarendste en dus machtigste van geheel Korintji, met zijne talrijke bevolking, groote rijstvoorraden en uitgebreide veestapel (karbouwen), ge legen in het centrum van de Selapan Halai Kain, met de hoofd kampong Rawang ter weerszijden van de eenige groote rivier, de Si-Oelak, met invloedrijke adathoofden, die de meest betrouw-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 475