537 voeren; nu de artillerie ponies krijgt, kunnen we, zooals de heer J. C. Pabst reeds opmerkte, minstens even ver gaan als in Europa. Over de middelen om de betrouwbaarheid en de snelheid van het inschieten te verhoogen, zal ik hier niet uitweidenik heb in een vorig artikel beschreven, hoe de Fransche artillerie tracht aan deze beide uiteenloopende eischen te voldoen. Dat de Fran sche methode eene zeer gelukkige oplossing genoemd mag wor den, wordt wel bewezen door de proeven in de Scandinavische Rijken genomen 1). De ondervinding in Manchurije opgedaan doet hieraan geen afbreuk, al vertelt Löffler ook, dat het in schieten met tijdbuisstelling, zooals de Russen plegen te doen, nadeelig en tijdroovend was, evenals het bestrooien van eene terreinstrook af te keuren bleek. De Fransche methode kan onmogelijk veroordeeld worden door eene proefneming met een ongeschikt instrumentmen kan evenmin eene photographische opname van eene voorbij snorrende automobiel met eene tijd- sluiting nemen. Indien de Russen gepoogd hebben met een niet daarvoor ingericht kanon en met een niet daarin geoefend per soneel volgens de Fransche methode te schieten, dan hebben zij gehandeld evenals een telegrafist, die op het hooren, dat men tegenwoordig ook zonder draad kan telegrafeeren, dit met zijn gewone toestel zou willen probeeren. Trouwens over de in Mandchurije toegepaste schietmethodes verluidt niet veel gun stigs, vooral de Japanners komen er slecht af, behalve in de berichten omtrent het gevecht aan de Jaloe. „Das die Russen die Feuerschnelligkeit ihrer Geschütze jemals auszu- „nützen beflissen gewesen waren, wurde bishei' nicht beobaehtet. „Russischesseits wurde beobaehtet, dass die Japaner das Einschies- „sen leichtsinnig und oberflachlich vornehmen, in schwierigen Fallen „mit Brisantgranaten, sonst mit Schrapnels. Damit stirnmt überein, „dass manche japanisehe Artilleristen die Anschauung haben, das „Einschiessen sei entweder rasch beendet oder fiihre überhaupt zu „keinem Resultat gibt gerade die Artillerie der Japaner meist ein auffallig „rasehes, bis zur Munitionsverschwendung gehendes Einzelfeuer ab." (v. Hoen) 2). 1) Beschreven door Rohne in de Jahrb. 1905 April en Mei. 2) In andere bronnen wordt de schietmethode der Japanners juist geroemd en die der Russen afkeurend boordeela.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 47