964 eiken morgen als het ware bestormd door zich aanbiedende dragers. Behalve bij munitie-transport en den postdienst, bleken dekkingstroepen onnoodig te zijn. Intusschen waren door de bevolking te Rawang 149 voorlaadgeweren en donderbussen ingeleverd, en kwamen berichten binnen, dat van het Hiang complex de kampong Hiang tinggi zich tot hernieuwd verzet voorbereidde. Daarop werd besloten tot een oprukken naar dien kampong, doch nu niet over Penawar in oostelijke richting over de open vlakte, doch, en dat in 't bijzonder met het oog op de domineerende ligging van den kampong, door de ten N.O. van Penawar gelegen heuvelreeks. (Zie pi. XXIX). Ten 6 v.m uitgerukt, werd na een, vooral voor den trein, zeer vermoei- enden marsch door het heuvelterrein met de vele in de ravijntjes voorkomende moerassen, ten 11.30 v.m. 300 M. bovenstrooms van Hiang Tinggi, de Air Hiang échelons-gewijze doorgetrokken, en werd ten 12.4-5 n.m. deze kampong, die verlaten bleek te zijn, door onze troepen bezet. De kampong was omringd door een dubbele pagger van aan gepunte bamboes en geheel omwald met eene zware aarden borst wering met bamboeschietkokers, waarvoor een 5 M. breede en 3 M. diepe droge gracht, waarin randjoe's waren geplaatst. De eenige toegang bevond zich langs de steile helling aan de rivierzijde door een dubbel zware doch zeer smalle poort betrad men den kampong. Yoor de deur van elk huis hing een witte lap. Bij het doorzoeken der huizen, werd in de woning van Batoe Hampar een brief gevonden, waarin de hoofden van Lolo en Poelau Sangkar (Tiga Halai Kain) mededeeling deden van eene ontmoeting met de Compagnie te Air Mendjoeto (verkenning van Majoor Kronouer 6 Maart 1903), en een plan tot opwerpen van eene benteng bij Lempoer, waarbij de hulp van Depati Batoe Hampar met zijne gewapenden werd ingeroepen om der Compag nie den doortocht te beletten. Ten 2.00 n.m. werd naar Hiang Koto Baroe gemarcheerd, aldaar den hoofden opgedragen Depati Batoe Hampar te overre den zich te Rawang te komen onderwerpen en vervolgens de terugmarsch aanvaard. Den 15den Juni maakte de Chef van den Staf onder dekking van een peloton Infanterie een verkenningstocht naar de kam-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 480