HET VOORROMEN VAN DRUKKINGEN BIJ PAARDEN EN MUILDIEREN. Bij dieren met gezonde gave huid zijn drukkingen, veroor zaakt door zadels of draagbokken, eenig en alleen het gevolg van het niet volkomen passen van de aanrakingsvlakken van het harnachement met den rug van het dier en, in verband daar mede, het niet uitoefenen van een gelijkmatigen druk op den rug. In dezen algemeenen regel zijn uit den aard der zaak tal van oorzaken van drukking aanwezig, die er oogenschijnlijk niet in te huis behooren, z. a. b. v. het uitsteken van spijkers, klonteren van de kussenvulling, plooien der dekens enz. Bij aandachtige beschouwing, zal men echter terstond ontwaren, dat door al deze omstandigheden het aanrakingsvlak van gedaante is veranderd en dus geen getrouwe negatieve copie meer kan zijn van den rug van het dier. Is b. v een zadelkussen niet gelijkmatig gevuld, dan kan het oogenschijnlijk wel volkomen passen, doch, bij het opstijgen van den ruiter, zullen zich dan de zachte deelen in het kussen naar den rug vormen, terwijl de harde daarentegen den rug trachten te vervormen en zoo ontstaat een ongelijkmatige druk op de draagspieren. Alle voorschriften van hygiënischen aard, die men periodiek in tijdschriften kan vinden, beoogende de drukkingen te beper ken kunnen dat euvel niet wegnemen, zoolang de grondoorzaak, in den aanhef van dit opstel aangegeven, nog bestaat. Het masseeren van den rug, stroowissen, langzamerhand los maken der buiksingels, zij hebben alle ten doel den bloedsomloop te herstellen in de bloedvaten die door den last als het ware tij delijk waren dichtgedrukt. Dit laatste nu behoort tot de onmo gelijkheden, zoolang de druk een bepaald maximum niet over schrijdt en dat kan zeker niet het geval zijn wanneer de last gelijkmatig over alle belaste deelen wordt verdeeld. Zoo is b. v. bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 482