967 een muildier belast met 150 K.G., verdeeld over een steegopper- vlak van 7,5 dM.2, de druk op eiken c.M2 uitgeoefend slechts 200 Gr. en dat een dergelijke druk als het ware niet eens wordt gevoeld, kan men zelf beproeven door een gewicht van 200 Gr. op 1 c.M2 huidoppervlak te zetten. Verder spannen de singels een paard ongetwijfeld met grooter druk dan bovenvermeld getal. Toch zijn drukkingen onder den singel hooge uitzonderingen. Krijgt een dier z.g. singeldrukking, dan komt dat voornamelijk door het insnijden van de randen van den singel in de huid, als mede door het plooien, scha ven enz. van deze laatste tegen den singelrand, vuil onder den singel enz. Dat drukkingen bij de tegenwoordige inrichting van zadels en bokken veel voorkomen en ook niet te vermijden zijn, komt eenvoudig, doordat de stegen als het ware maar met enkele centimeters draagvlak op den rug steunen. Ik heb meermalen een steeg van een bok genomen en getracht deze zoodanig op den rug van een paard of muildier te leggen dat er van een steunvlak sprake was. Veelal moest ik mij echter met niet veel meer dan een paar beschrijvende lijnen, instede van een vlak, tevreden stellen. Ja, schijnbaar passen de stegen, als men het dier belast, om dat ze dan voor een gedeelte in den deken worden gedrukt en deze laatste weer gedeeltelijk in het vleesch van den rug. Dit neemt echter niet weg, dat de uitstekende deelen van de steeg den druk uitoefenen en de rest haast niet mededrukt. Hieromtrent zijn door mij proeven genomen, waarvan het re sultaat aan duidelijkheid niets te wenschen laat. In 1896 was ik n.l. in het bezit van luchtkussens voor Eng. zadels en voor groote en kleine draagbokken. Deze kussens vormden zich, uit den aard der zaak volkomen naar den rug van het dier. Hadden nu de stegen gepast, dan zou het kussen overal gelijkmatig zijn ingedrukt. Bij een kleinen draagbok en een alleszins normaal gebouwd paard nam ik echter waar, dat van passen hoegenaamd geen sprake was. Het kussen toch werd op sommige plaatsen zóó diep weggedrukt, dat de steeg den rug haast raakte, terwijl het daarentegen op andere plaatsen tot een dikte van 4 c.M. bleef opbollen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 483