- 968 Aan den schoft had men het grootste verschil; aan de lendenen het kleinste. Bij een Engelsch officierszadel beproefd, bleek het zwaartepunt van den ruiter lang niet boven het midden der stegen te liggen. Het windkussen toch werd aan den achterkant bijna geheel ingedrukt en het zadel had neiging van voren op te wippen. Hieruit bleek dus, dat de lendenen naar verhouding te zwaar werden belast, zoodat daar drukking mogelijk is, ook al past het zadel volkomen. Geheel in het kader van dezen gedachtengang liggen de Eng. zadels met naar achter uitstekende stegen, waardoor dus het zwaartepunt van den ruiter wèl bover het midden van de steeg komt. Daar de rijzadels voor Australische ponies langer zijn, dan die voor Sandelwoods althans langer kunnen en dienen te worden genomen zoo wordt daarbij dus het bovenvermeld euvel weinig of misschien in het geheel niet ondervonden. Een verder bewijs, hoe bij de tot nu toe in gebruik zijnde zadelbokken bij de Sandelwoods geen sprake ooit is kunnen zijn geweest van passenis, dat deze bokzadels zelfs bij de zwaarste Australische ponies kunnen worden gebruikt, terwijl daarente gen de volkomen juist passende Eng. rijzadels, die tot nu toe bij de Sandelwoods werden gebezigd, absoluut onbruikbaar zijn bij Australische paarden van eenigen omvang. Het bokzadel is dan ook voor den Sandelwood van de tegenwoordige taille veel te groot en de stegen staan aan de voorzijde lang niet zoo steil ten opzichte van elkander als de ribben van het paard daar ter plaatse. Ik liet eens stalen stegen aan een Eng. zadel aanbren gen. Deze stegen waren aanvankelijk van het bokzadel geco- pieerd, doch werden later al smedende en passende, geheel naar den rug van het paard vermaakt. Toen ze gereed waren leken ze niet veel meer op de oorspronkelijke steeg. Het aanhoudend naar voren schuiven van de bokzadels moet voorts ook voor een groot gedeelte aan te groote schoftwijdte worden toegeschreven. In Nederland heeft men al sinds een halve eeuw ingezien, dat bokzadels niet op alle paarden kunnen passen, door van deze zadels vijf tailles in te voeren 1). 1) Zie blz. 31 en 32 Hoofdstuk X Ned. I.I.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 484