969 Ook vernam ik eens de bron is mij ontschoten dat in Hongarije, de bakermat van het bokzadel, de stegen ten plat ten lande door den ruiter naar den rug van het paard worden gesneden. Met beweegbare stegen bereikt men alleen dat de stegen, in algemeenen zin, zich iets meer naar de helling (echter niet naar de welving) der ribben voegen. Uit den aard der zaak is dat voegen echter hoogst onvolkomen en gaat dat veelal gepaard met een minder goed passen op de eene plaats, terwijl men het juist passen op de andere najaagt, daar de helling van de ribben bij de lendenen volstrekt geen verband houdt met die, bij den schouder. Bovendien verzwaart de beweegbare steeg het gewicht van den zadel met minstens het gewicht van een stel stegen. Hoewel ik vroeger wel voor beweegbare stegen bij rijzadels heb geijverd en er ook een paar jaar mede heb gereden, acht ik het nu toch verstandig, dat deze bij de bokzadels niet zijn ingevoerd. Men heeft getracht de hamen bij de paarden passend te maken, door verschuifbare inrichtingen, die de afmetingen wijzigen. Een dei gelijke poging zou bij de stegen nooit kans op eenig succes hebben, aangezien deze somwijlen in te veel en te verschillende richting van den rug afwijken. Boor icelke middelen kan men nu de stegen doen passen? Hiertoe komen m. i. alleen die middelen (stoffen) in aanmer king, die de tusschenruimten tusschen steeg en rug volkomen en overal met gelijken druk aanvullen. Dekens, caoutchoucbeklee- dingen, kussens met haar, stroo of met verschillende vezelstof fen gevuld kunnen daartoe dus niet dienen. Al laten deze stoffen toe, dat aansluiting met den rug wordt verkregen, dan nog zullen ze altijd daar, waar oorspronkelijk afwijking in nau- wen zin was sterker blijven drukken. Bovendien is het voor een zadelmaker eene bepaalde onmogelijkheid een zadelkussen zóó te vullen, dat het past en overal gelijkmatig wordt inge drukt. Het kussen toch wordt gevuld, terwijl het van den zadel is genomen en heeft dan een geheel anderen vorm, als wanneer het er later weder is opgespijlcerd. In het algemeen bepalen de zadelmakers zich er dan ook toe in de kussens zóóveel haar te stoppen als maar mogelijk is, zonder rekening te houden met de

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 485