970 eigenaardige gedaante van den rug van het paard, welk laatste ze trouwens nooit te zien krijgen. Maar ook al passen zadel en chabrak volkomen, hoe dikwijls gebeurt het dan niet, dat de rug van het paard op de eene plaats gevoeliger wordt dan op de andere, b. v. door het opkomen van bultjes, waardoor de ge voelige plaatsen meer worden belast dan de ongevoelige. Verder ondergaat de rug tijdens het marcheeren herhaaldelijk vormverandei ingen door het beurtelings samentrekken en strek ken van de rug- en van de lendenspieren, waardoor dus her haaldelijk verplaatsing van den druk der stegen plaats heeft. Al deze bezwaren nu vervallen zoodra men een tusschenstof bezigt, die zich verplaatst, waartoe dus alleen in aanmerking kon komen eene stof, die zich ten opzichtte van de voortplanting van den druk gedraagt als een gas of als eene vloeistof. Hiertoe zou allicht het oog het eerste vallen op lucht en in deze richting nam ondergeteekende dan ook indertijd de eerste proeven. De last schommelde bij de luchtkussens echter zóó hinderlijk, dat een voorstel tot beproeving op ruimer schaal niet werd ingediend. Water of olie zouden bovenvermeld euvel ook vertoonen, ofschoon in minder mate, aangezien hierbij de wrijving tusschen de moleculen grooter is dan bij lucht. Maar bovendien kleeft aan lucht zoowel als aan eene dunne vloeistof het nadeel dat de afsluiting uiterst zorgvuldig moet zijn, evenals het toezicht en het onderhoud. Rest dus eenig brei- of boterachtig vet en hiertoe zou vaseline vermengd met zaagsel zich m. i. het beste leenen. De vermenging met eene niet smeltbare of vluchtige stof wordt verkozen om de mate van vloeibaarheid zoo min moge lijk van temperatuursverschillen afhankelijk te maken. Zooals bij eene menging met ivas wel het geval zoude zijn. Ook wordt hier een vezelachtige stof gekozen, omdat deze de vulling minder vatbaar maakt om bij lekkages uit te loopen. De vaseline zou met zaagsel kunnen worden vermengd tot een deeg van de kneedbaarheid van versche stopverf. De aanwending stel ik mij als volgt voor. Elke steeg wordt voorzien van een daarop gespijkerd of gegespt ledig buitenknsseu dat ruimte toelaat voor een binnenkussen d. 2 c.M. Het

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 486