buitenkussen van zwaar tuigleder te nemen, gelijk van dikte en zonder gebreken. In dit buitenkussen wordt een lederen binnenkussen gescho ven, gevuld met een mengsel van zaagsel en vaseline, dat voor wering van insecten met sublimaat is behandeld. Om het ge makkelijk inbrengen van het binnenkussen te bevorderen, ver dient het aanbeveling de kussens met de nerfzijden naar elkanden toe te keeren. Het binnenkussen wordt van achteren naar vorek in het buitenkussen geschoven. Hierbij wordt het voortgetrok ken aan een bindriempje, dat aan de voorzijde van het kussen is vastgemaakt. Het buitenkussen wordt aan de achterzijde met rijgsluiting gesloten. De vulling van het binnenkussen zou kunnen geschieden door aan de achterzijde een Lr. pijpje aan te brengen dan wel een schroefventil van messing, waarin een trechter wordt gezet met langen steel, waarin een stamper. De vulling geschiedt dan door het vet in den trechter te schep pen en met den stamper in te persen, waarna het pijpje wordt dichtgewurgd of wel het ventil dichtgeschroefd. De dekens kunnen nu door dunne vilten chabrakken worden vervangen, waardoor het gewicht der kussens zal worden gecom penseerd en het opzadelen vlugger zal kunnen geschieden. De voorgestelde kussens zullen ontegenzeggelijk duur zijn, doch men late zich hierdoor niet afschrikken, indien werkelijk mocht blijken, dat de bedoelde kussens het drukken geheel uitsluiten Let men toch op de vele ongerieven en de bedenkelijke wijze waarop de drukkingen de slagvaardigheid van den troep aan tasten, dan kan geen geldelijke opoffering groot genoeg zijn om dat euvel te bestrijden. Ook met het oog op het heftig verzet, dat sommige Australische paarden uit gevoeligheid in den rug toonen, zou verbetering in deze zeer gewenscht zijn. Men denke- ook voorts aan de treurige ervaring met de draagzadels van den trein opgedaan. Als een technisch en finantieel voordeel van de kussens mag zeker wel worden genoemd de gemakkelijke vulling en bijvulling, welke laatste bovendien maar heel zelden zal plaats hebben. Verder zullen door de zachtheid van het kussen en het volkomen dragen daarvan op de chabrak, deze laatste weinig of

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 487