972 niet slijten en zal men derhalve heel wat geld uitwinnen, wat nu aan paardedekens wordt besteed. Vorm en verdere inrichting van de kussens. Zooals ik hierboven reeds zeide, wijken de stegen bij sommige dieren zeer in vorm van den rug af. Door nu de kussens slechts 2 c.M. dik te maken, zou het kunnen gebeuren, dat het vet op sommige plaatsen zóóver werd weggedrukt, dat de steeg de chabrak raakte. Men zou dan öf de kussens dikker moeten ne men, dan wel de stegen wijzigen. Geen van beide is echter te verkiezen, daar het eerste de stabiliteit van den last mogelijk zou aantasten en het gewicht zou vergrooten en het tweede aan talrijke bezwaren van constructieven aard onderhevig is. Men moet dus naar andere middelen omzien en hiertoe zou ons het beste voorkomen de invoering van geperste kurkplaten van 1 en van 2 c.M. dikte, die volkomen op de steeg passen. Deze platen worden tusschen het kussen en de steeg gelegd, waarna het zadel of de bok worden belast. Waar nu de rand van de kurkplaat het kussen te veel indrukt, snijdt men de kurk weg, tot men ten laatste de zekerheid heeft gekregen, dat zich overal tusschen de kurkplaat en chabrak een laag vaseline bevindt. Waar een kurkplaat van 1 c.M. niet voldoende is, neme men er een van de dubbele dikte. Deze platen kunnen tevens ook dienen bij dieren, waarbij het zadel te veel inzakt. Zijn de kurk platen eenmaal pas gesneden, dan blijven zij steeds bij hetzelfde dier behooren. Als men bedenkt van hoe verschillende taille de Australische ponies zijn, dan zal men zeker tot de overtuiging komen, dat het onmogelijk is een zadel te vervaardigen, dat op alle ruggen past en dat er dus bepaald bij elk zadel een compensatiemiddel voor het passen aanwezig moet zijn. Bovendien zullen de kurkplaten kunnen bewerkstelligen, dat de bok zoowel op Australiërs als Sandelwoods past. De laatste verdwijnen wel is waar geleidelijk uit het leger, doch daar gaan in ieder geval toch nog een 6-tal jaren mede heen. Men zou nu licht geneigd zijn de vetkussens te verwerpen, omdat daarbij nu ook in sommige gevallen de kurkplaten wor den geïntroduceerd en het zadel daardoor al weer samengestelder

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 488