978 van het schot in Wa en Wn behoorende respectievelijk hij Ta en T„, dan zal hij, die de grootste Wa heeft de beste oorlogsschutter zijn, omdat dan Tn niet tot zijn recht komt; deze Wa behoort bij Ta en dus zal hij de beste resultaten te velde verkrijgen, die zijn Ta het hoogste heeft opgevoerd. Welken factor men bij de berekening van de waarde van een schot aan den tijd moet toe kennen, is vooralsnog moeilijk te bepalenin het ontwerp neemt men den tijd in het kwadraat, doch sommigen meenen, dat deze factor te klein is. Het schietregister, zooals wij dat kennen, vervalt, en wordt vervangen door een schietboekje, dat in handen van den man berust, en waaruit men steeds de bedrevenheid van een schutter in de verschillende oefeningen kan nagaan om daaruit stof te putten voor herhalingsoefeningen. Beschouwen wij thans Bijlage I, dan valt onmiddellijk op, dat oe feningen met het geweer in de rechter- of linkerhand vervallen zijn, in overeenstemming met het gymnastiekvoorschrift in Nederland, waarbij men uitging van de gedachte, dat deze oefeningen meer na- dan voordeelen opleverden, omdat het geweer te zwaar is Wel leert men den man (zie vak bden aanslag in de staande houding, en hierbij kan men de rechter- en linkerarmspieren oefenen, door in deze houding bewegingen te maken met de linker- en rechterarm. Yeel nadruk wordt gelegd op den aan slag in knielende- en liggende houdingen, omdat deze in den oorlog het meeste zullen voorkomen. Door verdere oefeningen (zie vak e) leert men den man richten, en hiertoe wordt gebruik gemaakt van een 10 maal vergroote keep en korrel, vervaardigd van karton of ander stevig materiaal en van een hulpdoelschijfje, zijnde een verkleind schijfje met hetzelfde mikpunt of doel als waarop gericht wordt. De onder wijzer legt deze voorwerpen in den goeden stand op elkander, en laat het daarna den man doen; vervolgens richt de onder wijzer, het geweer op den richtbok (waarop het stevig moet liggen, desnoods met klampjes enz. vastgezet), op een mikpunt, dat 10 M. verwijderd is, en laat de leerlingen de goede richting waarnemen. Beschouwingen over grof en fijn korrel (bij ons tegenwoordig schietvoorschrift gelukkig vervallen), over aslijn, vizierlijn, enz. (zie 57 schietvoorschrift) blijven achterwege.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 494