- 980 - voorgeschreven was, doch waarover nergens aanwijzingen te vinden waren. Iedereen is overtuigd van de waarde van dit onderwerp, en men zeide den man steeds door het schot heen te zien, doch hoe men het moest leeren bleef voor de meeste onderwijzers een open vraag. In het ontwerp worden 3 metho des aangegeven, die hieronder behandeld worden. Bij de le methode heeft de man het geweer in de houding „Vaardig" met den wijsvinger langs de beugelkrop, waarbij de onderwijzer het geweer van voren met de hand ondersteunt; zoodra de leerling ongeveer gericht is, beweegt de onderwijzer de tromp langzaam heen en weer, en moet de schutter de afwij kingen noemen, die gecontroleerd worden met behulp van den richtcontroleur of richtbril. Op een teeken van den onderwijzer wordt het mikpunt onzichtbaar gemaakt, en moet de leerling de laatst waargenomen afwijking aangeven. Later geeft de on derwijzer geen teeken meer, maar moet de leerling bij het voor uitschieten van den haan, dat aanvankelijk door een derden per soon geschiedt, het punt opgeven, waarop de korrel op dat moment gericht was. Hierbij gebruikt men weder een hulpdoelschijfje- Bij de 2e methode ligt het geweer vast op den richtbok, en wordt een mikpunt met steel bewogen, dat op een teeken van den onderwijzer of bij het vooruitschieten van den haan oogenblik" kelijk wordt stilgehouden en de plaats aangeteekend. De 3e methode bestaat uit het richten van den onderwijzer, waarbij de leerling door middel van richtcontroleur of richtbril de afwijkingen opnoemt. De 2e methode heeft het voordeel, dat men den man de ge maakte fouten kan laten zien. Voortgaande moet men den leer lingen inprenten steeds de laatst waargenomen afwijking aan te geven, bij voorkeur op een hulpdoelschijfje; vergeten zij dit, dan moet de onderwijzer hun dit vragen, terwijl zonder hulp doelschijfje geen scherpe controle kan verkregen worden, bv. veel rechts, enz. In vak h wordt het veranderen van het mikpunt in verband met de dracht van het geweer en andere omstandigheden bespro ken, en hoe eenvoudig dit onderwerp schijnt, blijkt uit de praktijk, dat de meeste schutters het niet weten toe te passen, waarom het m.i. juist gezien is, dit reeds bij de voorbereidende schiet-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 496