- 982 - dat iets te laag of te hoog valt toch invloed uitoefent op het moreel van den vijand, zooals te velde gebleken is 1). Boven dien voorkomt men het telkens verwisselen van schijven, wat de oefening noodeloos rekt. Bij het schieten met marga-patronen bezigt men een schijf met ellypsvormige kringen op Vs der ware grootte, waarbij als mikpunt dient een zwarte streep in kring 12. Om den man kalmte te leeren, moet men hem van den be ginne af aan inprenten na het vallen van het schot eenige oogen- blikken in den aanslag te blijven, alsof er nog een 2e schot kon afgaan, dat minstens even goed gericht moest zijn als het le. Voorts kan men de oefeningen van vak h practisch toepassen. Het doel van de oefeningen in vak m is den leerling te leeren het geweer vlug in den aanslag te brengen, waarbij dan niets meer aan den stand van geweer en schutter veranderd behoeft te worden. Er woidt een groot doel, doch geen mikpunt aangegeven, waar door leerling en onderwijzer al hunne aandacht kunnen wijden aan den aanslag, die aanvankelijk langzaam uit de houding van „Vaardig" op het commando „Aan" geschiedt. De kolf van het ggweer mag alleen eene opwaartsche beweging ïakelings langs de kleeding maken en de korrel slechts voorwaarts bewogen worden, terwijl de leerling tevens drukpunt neemt. Is het ge weer in den aanslag gekomen, dan moet het oog in de vizierlijn zijn zonder het hoofd meer dan noodig te buigen, in staande hou ding moet het lichaam flauw voorover gebogen zijn en iets meer op de voorvoeten dan op de hielen rusten, de houding van het lichaam, uitgezonderd de armen, zooveel mogelijk gelijk zijn aan die van de houding „Vaardig", en mogen handen noch vingers meer verplaatst worden. Elke minder goede aanslag moet on middellijk overgedaan worden, zoowel op aanwijzing van den onderwijzer als uit eigen beweging van den leeiling. Na eenige oogenblikken in den aanslag gebleven te zijn, wordt het geweer op het commando: „Af" in de houding van „Vaardig" terugge bracht, waarbij de onderwijzer er op moet letten, dat de kolf alléén een benedenwaartsche beweging rakelings langs de kleeding maakt, 1) Tegenwoordig heeft een schot, dat iets te laag valt, geen waarde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 498