539 Ook dit behoeft voor ons geen reden te zijn de G.K. vaarwel te zeggen, maar wel moet getracht worden de G.K. niet te ge bruiken bij kanonnen of op afstanden, die niet toelaten partij te trekken van het eenige, maar ook zeer groote voordeel van de G. K.: de dieptewerking. Ontegenzeggelijk is tijdvuur het moeilijkste vuur en eischt het leiden daarvan op oorlogsdoelen en onder den ongunstig werkenden invloed van 's vijands vuur een schietkunstenaar. Kan onze artillerie-officier dit worden, in dien hem niet de tijd gelaten wordt zich met het kanon ver trouwd te maken? Niet alleen de rijderij, de omgang met dieren enz., maar ook en niet in de laatste plaats het schieten met eene moderne batterij eischt stabiliteit bij het officiers-corps der be reden artillerie 1 De B. G., Löffler heeft het al gezegd, kan niet bij modern veldgeschut gemist worden, al was het alleen maar om steun punten voor den vijand onhoudbaar te maken. Uitgerust met eene goed geconstrueerde B.G., kan en moet het veldkanon beslissend in een gevecht om steunpunten ingrij pen dit is vermoedelijk het eenige geval, waarbij artillerie een bcslissenden invloed kan doen gelden. Ook de B.G. verlangt een zooveel mogelijk gestrekte baan. Dit projectiel zal veel op groote gevechtsafstanden gebezigd wor den. Is de invalshoek dan groot, zoo dringt de G. in den grond en springt; de springstukken blijven in den gevormden trech ter steken en de uitwerking is gelijk nul. Dit verschijnsel werd meermalen in den Boerenoorlog opgemerkt, volgens de verkla ring van de generaals Sir H. C. Colvile en Sir G. H. Marshall voor de enquête-commissie. Overste Pachtchenko deelt mede, dat bij Da-tchi-tsiao de Japanners op een afstand van 6 K.M. eene Russische batterij met G. bevuurden, waarvan er enkele in de batterij vielen zonder eenige schade aan te richten. De „Trotz aller Warmungen, die eine Aufstellung in Ortschaften mit „Riicksicht auf die feindliche Feuerwirkung als bedenklich bezeich- „nen, bilden die zaklreichen ckinesischen Dörl'er in ausgesprochenem „Masse die Kristallisationspunkte des Kampfes, ohne dass schiidliche „Folgen bisker empfunden worden sind. Wenigstens liegt noeb „keine einzigo Erwahnung solcher Folgen vor." (Löffler.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 49