984 - zamerhand vervangen door die van het Inf. Regl. Ibereikt men in den beginne slechts eene snelheid van 8 schoten per minuut, zoo moet deze opgevoerd worden tot minstens 20 patronen, zon der den leerling vooraf te waarschuwen om hem niet zenuw achtig te maken. Als eisch stelle men, hoe snel er ook gevuurd wordt, dat de man zijn geweer, steeds geheel in den aanslag brengt, en de laatst waargenomen afwijking vermeldt. Gelijktijdig kan vak q beoefend worden door de commando's te veranderen in „Salvovuur Aan", „Vuuuur," en tevens „Af langzamerhand te laten vervallen. De oefeningen van vak r dienen om den man doelen en mikpun ten in het terrein te leeren opzoeken, waarbij het geweer aan vankelijk ondersteund wordt en men de richting nagaat met be hulp van richtcontroleur of richtbril; c. schijven, levende doelen, terreinvoorwerpen en platen, die een landschap voorstellen, kun nen hierbij gebezigd worden. In den beginne geeft men de mik punten en doelen duidelijk aan, om later den leerling te oefenen in het vlug opzoeken van de doelen, die door de commando's tot vuren worden aangeduid. Men kan hiermede beginnen, zoodra hij op de korte afstanden goed richt, en deze oefeningen tevens benutten als een goede voorbereiding voor het afstanden schatten. In vak s worden eenige houdingen vermeld, wier beoefening in het bijzonder aanbevolen wordt, zooals de zittende houding met gekruiste of gespreide beenen en opgetrokken knieën, aanslag houdingen achter boomen enz. enz. en waarbij men zelfs ook bij opgelegd schieten steeds naar een juist-snellen aanslag be hoort te streven. Het Schoolschieten. De oefeningen in het schoolschieten blijken uit bijlage IIhet ontwerp beveelt aan op geen grooteren afstand dan 400 M. te schieten met het oog op de veiligheid der schietbanen en de spreiding van het geweer. De richtoefeningen van vak s maken het schoolschieten op grootere afstanden overbodig, terwijl men een enkele maal hoogere vizieren kan gebruiken, mits men op-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 500