985 gelegd vuurt of op kleinere afstanden vooraf het mikpunt be paalt. Voorts is de compagnies-commandant geheel vrijgelaten in het aantal oefeningen en te bezigen patronen, en kunnen de oefe ningen ook bij ongunstig weder gehouden worden, omdat er geen overgangsbepalingen bestaan; het premiestelsel blijft behouden. Omtrent het gevechtsschieten bevat het ontwerp eenige al- gemeene wenken, en geeft aan, dat bij alle gevechtsoefenin gen op de wijze van schieten gelet moet worden om den man steeds te prikkelen zijne schietvaardigheid te verhoogen, ter wijl hierbij als doelen allerlei schijven, die de werkelijke oor logsdoelen zooveel mogelijk nabijkomen, kunnen gebruikt wor den; voorts zijn het gebruik van exercitie- en losse patronen aan te bevelen tot de beoefening van vuurdiscipline en vuur leiding. Aan het eind van dit opstel gekomen, willen wij nog even vluchtig de hoofdargumenten bespreken, die sommigen tegen de nieuwe methode aanvoeren. Volgens hen zou de opleiding alleen bestaan in het vlug in den aanslag leeren brengen van het ge weer, en het richten als een onnut iets overboord geworpen zijn, met het onvermijdelijk gevolg, dat de man zijne munitie- voorraad zoo vlug mogelijk zal „verpaffen". Steeds wordt de oorlog tusschen Engeland en den Transvaal aangehaald om te doen uitkomen, welke eene hooge waarde aan het richten moet worden toegekend. Bij ernstige bestudeering van het ontwerp, en bij lezing van de artikelen „Oorlogsschie- ten" door den kapitein Fabius geschreven (Militaire Gids 1902), blijkt echter, dat de voorstanders zeer zeker veel hechten aan zuiver richten zie Bijlage I—, doch hoogere waarde toekennen aan den juist-snellen aanslag, omdat op het slagveld de moreele invloeden dikwijls zóó groot zijn, dat de man niet in staat is partij te trekken van zijne bekwaamheid in het richten, en men hem door de nieuwe methode te velde iets van blijvende waarde medegeeft, waaraan hij zoozeer behoefte heeft in die hachelijke momenten. Is de man kalm genoeg om nog behoorlijk te richten, dan mag hij dit gerust doen, doch is hij hiertoe niet meer be kwaam, dan zal zijn schot door de gewijzigde opleiding betere resultaten opleveren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 501