DE ONAElIAiVkELIJIiE VIZIERLIJN BIJ VELDGESCHUT. Met plaat XXXI. Met zijn kanonterugloopstelsel veroorlooft het moderne veld geschut de snelheid van vuren voor het enkele stuk op te voe ren tot ongeveer 20 schoten in de minuut. Bij toepassing van de maximum-vuursnelheid worden echter zulke hooge eischen gesteld aan de geoefendheid en het physiek der bedieningsman schappen, dat een dergelijk snelvuur, nog afgescheiden van het bezwaar van het groote munitieverbruik in verband met de moei lijke aanvulling, slechts korten tijd achtereen is vol te houden. Uit de mogelijkheid van opvoering der vuursnelheid tot 20 scho ten in de minuut volgt echter ook dat bij een minder vlug afgege ven vuur, zooals dit te velde als regel zal voorkomen, de krach ten der bedieningsmanschappen meer gespaard worden en zij dus gedurende een evenredig langeren tijd met de vereischte vlugheid en correctheid hunne taak bij het stuk kunnen ver vullen. Om deze resultaten te kunnen bereiken zijn de geschut- fabrikanten er steeds op bedacht geweest, o.a. door het aan brengen van verbeteringen aan het sluitstuk mechanisme, door toepassing van eenheidslading en kanonterugloopstelsel, het bedie nen van het kanon te beperken tot enkele eenvoudige verrich tingen. Ten einde te voorkomen, dat de drie bedieningsman schappen (richter, sluitstukbediende en lader) elkaar bij het uitvoeren hunner werkzaamheden hinderen, moet eene goede samenwerking tusschen deze drie kanonniers mogelijk zijn. Het sluitstuk is daarom zoodanig ingericht, dat de kruk zich rechts van het kanon bevindt; de sluitstukbediende, die ook het aftrek- touw hanteert, zit dan ook op een aan de rechterzijde der affuit aangebracht bankje, front naar de affuit, en trekt van zijne zit plaats het kanon af. De richtmiddelen zijn daarentegen aan de linkerzijde van het kanon op de affuit geplaatst, zoodat de rich ter, op een links van de affuit bevestigd bankje gezeten, zijne I. M. T. 1906 67

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 505