990 functiën verrichten kan. Door deze plaatsing van sluitstukbe- diende en richter blijft het laadgat steeds vrij tot het inbrengen van patronen door den lader, die, bij plaatsing van den caisson- achterwagen links naast het vurende stuk, zijn standplaats achter den richter heeft. (De stukscommandant houdt zich op achter het zitbankje van den sluitstukbediende en controleert van daar de uitvoering der verschillende verrichtingen). Bij dit streven naar eene goede verdeeling der te verrichten 1 functiën over de drie bedieningsmanschappen bleek, dabde taak van den richter te verlichten en gedeeltelijk op den sluitstuk- bediende over te brengen was door gebruik te maken van de richting met onafhankelijke vizierlijn. Deze methode van rich ten is gebaseerd op het feit dat de bij den afstand vuurmond doel behoorende lichthoek vermeerderd of verminderd moet wor den met den terreinhoek om den elevatiehoek te verkrijgen, al naarmate het doel boven, dan wel beneden den mondingshorizon van het kanon gelegen is. Dit vermeerderen of verminderen geschiedde bij het directe richten door het brengen van de Vi zierlijn op het doel met den op den bevolen afstand gestelden opzet. Werd, bij behoud van hetzelfde doel, een andere afstand gecommandeerd, dan moest toch de richter de vizieilijn wedei op nieuw op het doel brengen, omdat de opzethoogte en daar door ook de richting van de vizierlijn veranderd was. Bij de indirecte richting (met quadrant of richtboog) moest vooraf de gemeten of geschatte terreinhoek op deze instrumenten gecorri geerd worden, terwijl nu ook elke verandering van den afstand den richter tot een opnieuw doen inspelen van de luchtbel noodzaakte. Houdt men nu in gedachten, dat snelvuurveldbatterijen vaak een doel bevuren, door daarop elk stuk vlug achter elkaai eenige schoten op verschillende afstanden te doen afgeven („tir progres- sif") en voorts, dat voor eenzelfde doel en standplaats van het stuk de terreinhoek eene constante waarde heeft, dan is het te be grijpen, dat ook de invoering van het progressieve vuur de ge- schutfabrikanten deed zoeken naar richtmiddelen, waarmede aan het kanon de vereischte elevatie gegeven kon worden door het gelijktijdig en onafhankelijk van elkaar plaats grijpen van twee verrichtingen, nl. Ie het stellen van het kanon onder den bij eenen bepaalden afstand behoorenden richthoek en 2e het vermeerde-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 506