991 ren of verminderen van dien richthoek om den terreinhoek in rekening te brengen. Aan den richter valt dan de taak ten deel met een op nul gestelden opzet de vizierlijn op het doel te brengen en steeds daarop te houden; (bij indirecte richting de luchtbel van het voor den terreinhoek gecorrigeerden quadrant steeds te laten inspelen. Tegelijkertijd heeft de sluitstukbediende het kanon on der den bij den bevolen afstand behoorenden richthoek gesteld, welke verrichting slechts behoeft te bestaan uit een mechanisch instellen van eene bepaalde verdeeling op een afstandsschijf tegenover een vaste streep, daar de grootte van den richthoek geheel onafhankelijk is van de verticale ligging van het doel ten opzichte van het vurende stuk. Uit het bovenstaande volgt, dat voor eenzelfde doel en stand plaats van het stuk de vizierlijn onveranderlijk is en dus onaf hankelijk blijft van het geven der verhooging aan het kanon, overeenkomstig de bevolen afstandenvandaar dat men aan de bovengeschetste methode van richten den naam gegeven heeft: richting met onafhankelijke vizierlijn. Ondervolgend zal de toepassing dezer richtmethode bij enkele' geschutsoorten nagegaan worden; daar aan de Franschen de eer toekomt het eerst de groote voordeelen der richting met onafhankelijke vizierlijn ingezien en deze wijze van richten bij hun materieel toegepast te hebben wordt begonnen met de behandeling der richting bij I. Het Fransche veldgeschut M. 97 1) (fig 1.) a. Directe richting. Eerst wordt het tot vuren afgelegde stuk zijdelings ongeveer in de richting op het doel gesteld, waarna de richter de vizier lijn nauwkeurig op het doel instelt. Deze vizierlijn wordt ge vormd in den „collimateur", een glasprisma met vierkanten dwars doorsnede. De links van de affuit zittende richter kijkt door dit prisma, ziet dan de op de voorvlakte daarvan geëtste kruisdraden op 1 Meter afstand en brengt, door het kruispunt dezer draden voor zijn oog het doel te laten bedekken, de vizierlijn op dat 1) Zie Reglement provi&oiro de manoeuvre de l'artillerie de campagne 1902) lie partie, 3bldz. 72 en Korzen u. Kühn. Waffenlehre, heft X, blz. 170 e. v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 507