992 doel. De stang, aan welks boveneinde zich de collimateur be vindt, is bevestigd aan den wiegdrager A, welke door den richter middels het stelrad B en den getanden boog C zoodanig ten op zichte van de onderaffuit D op of neer bewogen wordt, dat de- vizierlijn op het doel gericht is (Wat het geven der nauwkeurige- zijdelingsche richting aangaat, zie hieronder). Tegelijkertijd geeft de rechts zittende sluitstukbediende door draaiing aan kruk a mechanisch de bevolen verhooging, daarbij van de trommel welke met eene afstandsverdeeling voorzien is, aflezend. Door te draaien aan het stelrad B heeft de richtkanonnier den wiegdrager (die ten opzichte van de onderaffuit om horizontale tappen draaibaar is) met stelschroef E, wieg F en kanon G zoo veel op- of neerbewogen als in verband met eene lagere of hoo- gere ligging van het doel ten opzichte van de standplaats van het stuk noodig mocht zijn. De sluitstukbediende heeft door draaiing aan den kruk a kanon met wieg ten opzichte van den wiegdrager om een horizontale as zooveel doen dalen of rijzen, dat daardoor aan het kanon eene verhooging gegeven wordt, die gelijk is aan den bij den bevolen afstand behoorenden lichthoek. Wanneer nu een andere afstand gecommandeerd wordt, behoeft slechts het volgende te geschieden: de sluitstukbediende draait aan den kruk a totdat de met den nieuwen afstand overeen komende verdeelstreep op den afstandstrommel samenvalt met. het verlengde van den vasten streep. b. Indirecte richting. Om nu den terreinhoek in rekening te kunnen brengen wordt gebruik gemaakt van een libel, die op een steenstuk van den wiegdrager bevestigd is en waarvan de lengte- as evenwijdig loopt aan het verticale vlak door de zielas. Bij draaiing om een horizontale as, welke loodrecht staat op de lengte-as, beweegt de libel zich langs een van verdeelingen voorzienen boog, door welke inrichting de richter de libel op den opgegeven terrein- hoek stelt. Daarna draait hij aan het stelrad B totdat de libel inspeelt. Overigens hebben, voor wat het geven der hoogte richting aangaat, dezelfde verrichtingen plaats als boven bij de toepassing der directe richting vermeld zijn. Op de wijze, waar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 508