993 op nu de zijdelingsche richting gegeven wordt, zal hier niet ingegaan worden. Het toepassen der richting met onafhankelijke vizierlijn wordt bij het Fransche geschut vergemakkelijkt doordat de geheele affuit op de as heen en weer bewogen kan wordenkanon met wieg en wiegdrager behouden dus steeds denzelfden stand ten opzichte van het verticale vlak, door de lengte-as van de onder affuit gaande. Het nauwkeurig instellen van de vizierlijn op het doel (voor wat de zijdelingsche richting betreft) alsmede het volgen van kleine zijwaartsche verplaatsingen van het doel geschiedt door draaiing aan een handwiel, dat zich links van de affuit binnen het bereik van den richter bevindt, welke de aangewezen persoon is om dit wiel te hanteeren. Een in den kop der affuit gelegerd tandrad werkt dan n.l. op een aan de as bevestigde getande staaf; het ■draaipunt der zijwaartsche verplaatsing wordt gevormd door het achterste steunpunt van de onderaffuit (de spoor)de maximum verplaatsing naar links of naar rechts bedraagt 2° 55'. Aan bovenbeschreven inrichting is het nadeel verbonden, dat het groote gewicht van het te verplaatsen geheel (nl. kanon met affuit en de beide op de affuit zittende kanonniers) de zij waartsche beweging op de as moeilijk maakt en daarom ook eene zware en zeer solide constructie van de bij die verplaatsing be trokken tandraderen en getande staaf vereischt wordt. Bovendien belet het zware gewicht eene vlugge zijwaartsche verplaatsing van het geheel op de as, waardoor het volgen van zich dwars door het schootsveld snel bewegende doelen niet mo gelijk is, te meer omdat de affuit daarbij om en met de breede spoor gedraaid moet worden, hetgeen bij ingegraven spoor en eenen eenigszins harden bodem het overwinnen van grooten weerstand in den bodem noodzakelijk maakt. Daarom is door andere geschutconstructeurs deze wijze van kleine zijwaartsche verplaatsing niet gevolgd. Bij de later ontworpen en ingevoerde snelvuur-veldkanonnen vormen as met onderaffuit één vast ge heel, terwijl de kleine zijwaartsche verplaatsing meestal geschiedt ■doordat kanon met wieg op den wiegdrager eenige graden naar links en naar rechts (maximum verplaatsing 6 a 7C) gedraaid kunnen worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 509