540 firma Ehrhardt schijnt eene schokbuis te maken, die zoo snel werkt, dat de G-. geen tijd heeft om in den grond te dringen; deze buis heeft echter weer het nadeel, zooals bij de Zwitser- sche proeven bleek, dat zij tegen schilden te vlug werkt en zoodoende het projectiel vóór in plaats van achter het schild springt. Omtrent het beschieten van schildbatterijen levert deze oor log geene gegevens; deze hoogst belangrijke vraag blijft nog altijd onopgelost. Evenmin kan aangegeven worden hoe gemar keerde doelen op groote afstanden beschoten moeten worden. De B.G. werkt te plaatselijk om haar tegen een gemaskeerd doel te kunnen bezigen, als men niet precies weet hoever het doel achter het masker staat; het artillerie-duel bij Da-tchi-tsiao is ook in dit opzicht zeer leerrijk. De G.K. tegen de allermoei lijkste doelen te gebruiken op afstanden, waarop hare diepte werking gering is, lijkt evenmin aanbevelenswaard. De artillerie over de geheele wereld roept om een nieuw pro jectiel; stemmen uit haast vijandige kampen zingen hetzelfde liedje van verlangen. De beiderzijdsche advocaten in het proces G.K. contra G., Richter en Reichenau, dienen gelijkgezinde con- clusiën van eisch in. De industrie tracht aan de algemeen ge voelde behoefte te voldoen. Ehrhardt is al aan de markt met een Streugeschoss en met eene brisante G.K., vervaardigd naai de denkbeelden van den len luitenant der Kederlandsehe veld artillerie P. D. van Essen. Ernstige beproeving van nieuwe con structies is dringend noodig. IV. ISet gebruik der beschikbare artillerie-macht. A. Ret artillerie-duel. De Russisch-Japansche oorlog zal vermoedelijk den genadeslag toebrengen aan den toch al in discrediet geraakten regel, dat het tot vernietiging uitvechten van den artillerie-strijd noodzakelijk aan het infanterie-gevecht moet voorafgaan. Deze een tiental jaren geleden nog in vollen bloei verkeerende theorie berust op een overdreven denkbeeld van den invloed der

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 50