994 Als voorbeeld van de toepassing der richting met onafhanke lijke vizierlijn bij dergelijke veldgeschutsoorten kunnen gelden:: II. De door de firma Krupp ontworpen richtmiddelen 1). [fig. 2 en 3], 2) Bij het Kruppsche systeem kan het kanon L met wieg M door middel van het draaiwiel O op den wiegdrager N 3lla° naar links en naar rechts verplaatst worden. De wiegdrager zelf wordt door draaiing aan het stelrad A ten opzichte van de onderaffuit P op en neder bewogen, daar de draaiende beweging van dit rad mjfidp-ls twee in elkaar grijpende conische rondsels over gebracht wordt op den buitenstelschroef A'. Wordt dus aan het stelrad A gedraaid, dan wordt de binnenstelschroef B en daardoor ook de wiegdrager opgeheven of neergelatendeze draait daarbij om tappen R, welke eene ligplaats vinden in de op de onderaffuit vastgeklonken pannen S. Daar kanon (met wieg) en wiegdrager wel in horizontalen, doch niet in verticalen zin ten op zichte van elkaar beweegbaar zijn, wordt derhalve de- rijzende of dalende beweging van dezen ook door genen gevolgd. Ter plaatse waar de binnenstelschroef den wiegdrager onder steunt, wordt deze laatste doorboord door den stang a, welkn daarin draaibaar gelegerd is en waarop aan de rechterzijde een draaiwiel T bevestigd is. Tevens bevinden zich op dezen stang en op den kop der binnenstelschroef in elkander grijpende coni sche rondsels, zoodat de draaiing van het draaiwiel T overge bracht wordt op de binnenstelschroef, welke zich dan ten op zicht van de buitenstelschroef in of uitschroeft; nu wordt ook een rijzen of dalen van den wiegdrager veroorzaakt, daar de- binnenstelschroef wel draaibaar, doch niet verschuifbaar in den wiegdrager bevestigd is. De draaiende beweging van den stang a wordt bovendien overgebracht op een horizontale schijf b, die van eene afstandsverdeeling voorzien is. Wordt de af stand gecommandeerd, dan doet de rechts van de affuit zittende kanonnier (sluitstukbediende) door draaien aan het wiel T de- gewenschte verdeeling op de afstandschijf b samenvallen met 1) Zie „Jahrbücher für die deutsche Armee und Marine" Juliheft 1905 „Die unablian- gige Yisierlinie bei Feldgeschiitzen" van Roskoten. 2) Ter vereenvoudiging der figuren zijn overbodige details der richtmiddelen weggelaten

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 510