door draaien aan het stel wiel A en zoonoodig aan het draaiwiel O. Moet indirect gericht worden, dan stelt hij de libel op den bevolen terreinhoek en draait daarna aan het stelwiel A totdat de libel in speelt. Tegelijkertijd draait de sluitstukbediende aan het draai wiel T totdat de afstandsschijf op den gecommandeerden afstand gesteld is. Wordt een andere afstand gecommandeerd, dan draait de sluitstukbediende weer aan het draaiwiel T tot de schijf op den nieuwen afstand gesteld is; de richter blijft ongestoord richten. Daar de taak van den sluitstukbediende bij het richten slechts bestaat uit het mechanisch instellen van een schijf op eene be paalde verdeeling, behoeft hij voor deze verrichting geen bijzon dere opleiding te genieten. Om het bezwaar te ontgaan dat bij uitvallen van dezen persoon het richten vertraging zou onder vinden, is onder het huis H nog een knop K aangebracht met eene inrichting om de draaiing van het verbindingsstuk G uit te schakelen. Het stellen van den opzet op den bevolen af stand heeft dan plaats door den richter middels draaiing aan den knop K Als nadeel van de Kruppsche richtmiddelen mag gelden de bijzondere ingewikkeldheid; de vele daarbij te pas komende rondsels, scharnieren en schroefdraden doen de vraag rijzen of het geheele samenstel wel tegen het gebruik te velde bestand zal zijn. Waar, zooals op dit gebied, nog geen practi- sche ervaring verkregen is, kan men slechts de hoop uitspre ken, dat de steeds voorscbrijdende techniek er in slagen moge, dergelijke richtmiddelen zoodanig te construeeren, dat zij, ook onder de nadeelige invloeden tijdens het gebruik in den oorlog^ hunne nauwkeurige werking niet inboeten. III. De richtmiddelen cler Rheinische Metalhoaaren- unci Maschinenfabrik" 1) (fig. 4.) In de voorafgaande bladzijden hebben wij kennis gemaakt met 1) Meer bekend als Ehrhardtsche fabriek, naar den naam van den directeur H. Ehr- hardt. Zie Miitheilungen über Gegenstande deB Artillerie- und Geniewesens" 1906, Drittes Heft; Visiervorrichtungen mit unabhangiger Visierlinie"; benevens de door de fabriek uitgegeven brochures.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 512