997 twee geschutsoorten, waarbij het nauwkeurig zijdelings i-n de richting stellen en het geven van kleine zijwaartsche verplaat singen volgens twee geheel verschillende methoden geschiedt en wel: le door zijdelingsche beweging van de geheele affuit op de as (het Fransche geschut); 2e door zijdelingsche beweging van kanon met wieg ten op zichte van den wiegdrager en onderaffuit (het Kruppsche geschut). Eene andere methode bestaat nog hierin, dat de bovengenoem de verplaatsingen geschieden: 3e door zijdelingsche beweging van den wiegdrager (en wieg met kanon) ten opzichte van de onderaffuit. Als voorbeeld van de toepassing dezer laatste methode volge hier eene korte beschrijving van de Ehrhardtsche affuit en richt- middelen. Na al wat reeds hierboven over de onafhankelijke vizierlijn medegedeeld is, zal uit deze beschrijving zonder meer wel vol doende blijken in hoeverre Ehrhai;dt er in geslaagd is het beginsel van de onafhankelijke vizierlijn bij zijn veldgeschut op eenvou dige en practische wijze toegepast te hebben. Op de onderaffuit A kan de wiegdrager B om een verticale as a in een pivot b heen en weer gedraaid worden. Deze zij waa.rt- sche verplaatsing van den wiegdrager wordt bewerkstelligd door draaiing aan het hand wiel C en daar de wiegdrager tevens de tappen c van de wieg D opneemt, deelen wieg met kanon K in de verplaatsingen van den wiegdrager. Ter weerszijden van de wieg is een gebogen opzetstang aangebracht; de linkerstang (E), welke alleen in de figuur zichtbaar is, draagt op haar boven einde een gewoon-, dan wel een kijkervizier (ter vereenvoudiging der teekening weggelaten). Op de getande voorzijden van beide opzetstangen werkt een stel rondsels e, dat middels het hand wiel F in beweging gebracht wordt. Zij, nu de opzetstangen vast aan den wiegdrager verbonden (zie hieronder), dan kan door draai ing aan het handwiel F wieg met kanon langs de opzetstangen op en neer bewogen worden, waarbij de wieg draait om de tap pen c. Aldus kan het kanon onder den met den afstand overeen' komenden richthoek gesteld worden, welk stellen mechanisch plaats heeft, omdat de draaiing van het handwiel F overgebracht

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 513