998 wordt op een zich eveneens rechts van de wieg bevindende schijf' met afstandenverdeeling. Behalve de rondsels e, die aan de wieg bevestigd zijn, knnnen ook de aan den wiegdrager vastzittende rondsels d op de getande- voorzijden der opzetstangen werken en wel door draaiing aan het handwiel G. Zoolang dus niet aan dit handwiel, dat zich links van den wiegdrager bevindt, gedraaid wordt, zijn beide opzetstangen onwrikbaar met den wiegdrager verbonden (zie- boven). Wordt aan het handwiel G gedraaid, dan zal dit even eens een rijzen of dalen van wieg met kanon (weer draaiende- om de tappen c) tengevolge hebben, daar nu de rondsels e eene verschuiving van de wieg ten opzichte van de opzetstangen on mogelijk maken en de wieg (met kanon) derhalve in de bewe ging der stangen mededoet. In de practijk geschiedt nu de richting als volgt: A. Directe richting. Nadat het stuk in de vuurstelling geplaatst is, draait de sluit- stukbediende aan het handwiel F, totdat de met den bevolen afstand overeenkomende verdeeling op de afstandsschijf tegen over een vaste pijl staat. Tegelijkertijd brengt de richter door draaiing aan het handwiel G (en zoonoodig aan het handwiel C) de vizierlijn nauwkeurig op het doel, door welke bewerking de invloed van den terreinhoek te niet gedaan is. B. Indirecte richting. De sluitstukbediende verricht hetzelfde als bij de directe rich ting. De richter stelt eerst de libel H op den bekend gemaak- ten terreinhoek en draait daarna aan het handwiel G totdat deze libel inspeelt. (Op het geven der zijdelingsche richting wordt hier niet verder ingegaan). J.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 514