VOOR DE PRACTIJK. Pikettenue. Nog steeds verheugen de luitenants zich in een voorgeschreven tenue voor den piketdienst, dat - niettegenstaande de opeenvolgende wijziging in de verschillende tenues zich heeft weten staande te houden. Nog steeds worden helmhoed en sjerp onmisbaar geacht om behoorlijk brood of vleesch te fourageeren, of zou dit misschien het geval zijn bij de andere diensten die van den officier van piket worden gevorderd? Bij het visiteeren der wachten kunnen deze versierselen al zeer gevoegelijk worden gemist j een schutterij-officier die zin mocht hebben het wachtrapport te teekenen, wordt hierdoor toch niet van dit genoegen teruggehouden, zooals onlangs te Soerabaja bleek. In geval van brand zal de hoeveelheid gezag, die van den officier van piket uitgaat, evenmin van zijn sjerp afhangen, terwijl in geval van alarm ieder officier van piket, alvorens het bevel over de hoofdwacht op zich te nemen, helmho d, sjerp en sabel wel tegen meer bruikbare artikelen zal verwisselen. Het is te hopen dat het gebruik der witte uniform zeer spoedig voor den piketdienst zal worden toegestaan. E. Geldelijk nadeel door officieren geleden. Herhaaldelijk komt het voor dat officieren, in het bijzonder compagnies commandanten, de dupe worden van „misbruik van vertrouwen" of erger misdrijven van minderen, terwijl het in de praktijk onmogelijk is zich daarvoor te behoeden. Bij de compagnie moet nu eenmaal de sergeant majoor eenig voorschot hebben, eveneens moet het geld bestemd voor soldijen enz. telkenmale gewisseld worden, daar in den regel de kwartier meesters de aantooningen in bankpapier uitbetalen. Worden nu deze gelden door den sergeant-majoor of den menagemeester, welke gewoonlijk het geld voor de soldij wisselt, ten eigen bate aange wend, dan begint de C. Ct. het ontvreemde bedrag uit eigen middelen bij te passen. De schuldige wordt dan wel door den krijgsraad veroor deeld, maar het geld blijft weg. Het eenige middel om dit terug te krij-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 515