VARIA. Kort overzicht van de ongeregeldheden op het eiland Soemba. Met plaat XXX. Het is voor den civiel gezaghebber, gevestigd te Waingapoe, en voor de beide posthouders, die hunne zetels hebben te Melolo en Memboro, steeds een zware taak geweest om rust en vrede te bewaren onder de talrijke radja's, oemboe's genaamd, die zelfstandig heerschen over verschil lende deelen van het eiland Soemba. Steeds voeren deze vorsten onderling strijd, waarbij het verbranden van kampongs en het rooven van menschen en vee schering en inslag zijn. Herhaaldelijk was onze inmenging hierbij noodig, waartoe enkele malen troepen naar Soemba gedirigeerd werden; zoo werd in 1901 dooi de landingsdivisi - van het flottieljevaartuig Java, bijgestaan door Endeh- neesche hulptroepen en het detachement cavalerie van Makasser, opge treden tegen de Radja s van Lewa en Rendeh, die voornemens waren de hoofdplaats Waingapoe te plimderen. In het begin van 1906 werd het wederom noodzakelijk om een detachement bestaande uit 41 bajonetten van de landmacht en 30 gewapende politiedienaren onder bevel van lui tenant Rijnders van uit Timor Koepang derwaarts te zenden. Gelijktijdig hiermede vertr. k den 7en Maart de resident van Timor en onderh. per gouvernementsstoomer „Spits" via Waingapoe naar Memboro. De aanleiding tot dezen tocht was het volgende: Een zekere Leli, afkomstig uit het landschap Laora doch gehuwd te Kodi, had 7 karbouwen van lieden van Palendi gestolen en te Kodi verkocht. Oemboe Kerai, hoofd van Palendi begaf zich hierop met 100 gewapende volgelingen naar het op de Noordgrens van Kodi Besar gelegen Koré, nam daar eenige paarden weg en plunderde een viertal kampongs. De radja van Kodi begaf zich hierop naar Oemboe Kerai om hem°te bewegen de zaak te doen onderzoeken en te berechten. Doch te vergeefs, deze wilde niet luisteren en zette zijne plundertochten voort. Hierop verzamelde de radja van Kodi zijn volk en verjoeg de bende met achter- lating van 4 dooden en 30 paarden. Door Oemboe Kerai wer.len in het geheel 23 kampongs afgeloopen, 67 menschen en 5 karbouwen geroofd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 517